Na cenách Trilobit Beroun zabodoval snímek Ztraceni v Mnichově i bratři Hádkové

Matěj Hádek převzal ocenění za nejlepší herecký výkon ve filmu Kobry a užovky.
Zobrazit fotogalerii (10)
  |  

Předávání cen Trilobit Beroun 2016 ukázalo, že v minulém roce se nadmíru dařilo hranému filmu. Hlasování bylo díky našlapaným nominacím opravdu těsné.

 

Favorit na hlavní cenu nedosáhl


Podle předsedy hlavní poroty Vladimíra Justa byl letos nejvíce favozizován snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Přesto na hlavní cenu nedosáhl. Tu si odvezl režisér a spoluscénárista filmu Schmitke Štěpán Altrichter, dále režisér Petr Václav za dokument Zpověď zapomenutého a bratři Matěj a Kryštof Hádkovi za herecké výkony ve filmu Kobry a užovky. Snímek Ztraceni v Mnichově nakonec získal cenu Josefa Škvoreckého za to, že originálně zpracovává prvky literárního díla.

Přečtěte si více o historii cen Trilobit Beroun: Ceny Trilobit Beroun popularizují české filmy i samy sebe


Dokument o despotické výchově neuspěl


Ani v případě dokumentárních filmů, které k cenám Trilobit neodmyslitelně patří, nebylo rozhodnutí jednomyslné. Předseda poroty vyjádřil politování nad tím, že na cenu nakonec těsně nedosáhl dokument Stále spolu režisérky Evy Tomanové. Kontroverzní snímek o jededenáctičlenné rodině Mlčochových, která bydlí v maringotkách na šumavské louce, přitom vyvolal jednoznačně nejsilnější debaty ze všech loňských dokumentů. Z nich naopak bodovaly Evangelium podle Brabence a Nízká Vysoká hra.

V čem byl letošní ročník cen speciální? Dozvíte se ve článku Ceny Trilobit Beroun chystají strhující audiovizuální podívanou


Oceněn byl i politický vězeň kritizující ruskou okupaci


Trilobit Beroun rozdává rovněž ocenění poněkud netradičním formátům. Poté, co získala Trilobita např. internetová televize DVTV nebo populární pořad Kancelář Blaník, převzal letos ocenění moderátor publicistického pořadu Hyde park civilizace Daniel Stach. 

Mimořádná cena zase putovala za české hranice do rukou ukrajinského režiséra Oleha Sencova odsouzeného za kritiku ruské okupace Krymu. Porotci udělili rovněž Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která po loňské cestě do Poslanecké sněmovny zamířila tentokrát do Senátu České republiky k rukám senátora Jana Veleby. Dětská porota rovněž ve velmi těsném hlasování zvolila snímek Malý pán.

V neposlední řadě byl oceněn za celoživotní přínos devadesátiletý režisér Vojtěch Jasný, za nějž převzal cenu Vladislava Vančury producent Aleš Hudský. Režisér samotný se kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohl dostavit. Mezi snímky, které získaly Cenu a Uznání poroty se mimo dvou výše zmíněných dokumentů, probojoval ještě animovaný film Anatomie pavouka režiséra Vojtěcha Kisse.