Linka 112: Emoční vypětí i zlomyslní volající

Zobrazit fotogalerii (14)
12.02.2016 - 12:05   |  

112 je linka hojně využívaná i zneužívaná. Co se děje na druhé straně, pokud voláte 112? A jaká je práce operátora krizové linky? O to vše se s námi podělili muži ze 112 u příležitosti Mezinárodního dne krizové linky.

 

Vciťte se s nadhledem

"Bezpečně poznáte, kdy jsou přestávky, prázdniny nebo víkendy," směje se operátor 112 Jan Rokos. Jeho kolega a metodik krajského informačního střediska Radomír Stošek k tomu dodává: "Ročně odbavíme půl milionu hovorů. Z toho je skutečně akutních případů jen zhruba 20 až 25 %." Na linku se dovolají nudící se děti, babičky, které si spletly číslo, a nebo lidé, kteří potřebují spíše pomoc psychologa než výjezd hasičů. 

Práce telefonního operátora musí být velice psychicky náročná. "Po operátorovi požadujeme, aby se do volajícího vcítil, ale zachoval přitom nadhled a dokázal rychle reagovat," dozvěděli jsme se od Radomíra Stoška. "Samozřejmě volající někdy prožívají velmi silné emoce. Především jedná-li se například o nehodu se zraněným dítětem," dodává.

Čtěte také: Na dálnici D7 havarovalo pět aut a ztratil se pes

Proč volat 112, když máme přímé linky?

Linka 112 funguje v ČR od roku 2004, kdy byla zřízena 1. linka tísňového volání v Praze. Již v roce 2005 byla pokrytá celá Česká republika. Zřízení linky tísňového volání bylo podmínkou pro vstup ČR do Evropské unie. Celý systém byl vymyšlen přímo u nás. V současné době od České republiky čerpají inspiraci i ostatní země. Podle mužů ze 112 se nedávno přijeli podívat i návštěvníci z Číny, Uruguaye nebo Jižní Koreji.

Se sympatickými muži z krizové linky jsme se potkali u příležitosti Mezinárodního dne krizové linky, a to symbolicky 11. 2. V kladenském obchodním domě Central měli příhodně u vchodu postavený stánek, u něhož se zuřivě nakupující mohli na chvíli zastavit. Připravena byla i řada rébusů pro děti. Linku 112 dnes zná téměř každý. Většina z nás ale možná netuší, proč raději vytočit linku 112 než přímou linku na policii, hasiče či záchranku.

"Linka 112 nepřestane fungovat. Například při povodních se nám běžně stávalo, že Středočeský kraj už nestíhal přijímat hovory. Vypomohl nám například Zlínský nebo Moravskoslezský kraj," vysvětluje Radomír Stošek. "Volající přitom nic nepoznal. Všichni naši operátoři pracují se stejným systémem. 

Další výhodou je, že u nás pracují jazykově vybavení operátoři, kteří mluví anglicky, německy, polsky, francouzsky, španělsky. Pokud se cizinec dovolá operátorovi, který zrovna nehovoří daným jazykem, jednoduše ho přepojí na kolegu, se kterým se domluví. Linka 112 má téměř stoprocentní pokrytí. Pokud se nacházíte v místě, kde nemá pokrytí váš operátor, ale nějaký jiný, na tísňovou linku se přesto dovoláte."

Čtěte také: Policie ČR láká do služby novým videem

Situace mimořádné i lehce netradiční

Dovoláme se tedy odkudkoliv, kdykoliv a na operátora můžeme spustit třeba polsky. Co se ale stane poté, co nahlásíme mimořádnou událost na tísňové lince? "Operátor se jako první ptá na místo události. Kdyby se hovor přerušil, je to pro nás nejdůležitější informace. Pak se zeptá na další informace, jako je rozsah události, počty zraněných apod. Předá informaci složkám, které by měly událost řešit. Ty už si na místo vysílají vlastní jednotky. Často si operátor s volajícím dále povídá, zjišťuje podrobnosti, které už posílá přímo třeba hasičské jednotce. Velitel zásahu tak má nejčerstvější informace ještě před tím, než dojede na místo," říká Radomír Stošek.

Podle Radomíra Stoška ale hasiči k požárům paradoxně vyjíždějí stále méně. Zato je zaměstnají například spadlé stromy nebo výpadek proudu k drůbežárně. Když se ptám na opravdu kuriózní případ, vzpomíná si Jan Rokos na nejčerstvěšjí, kdy na linku 112 volala pětiletá holčička. Operátorovi se svěřila s tím, že má doma opilého tatínka. Na místo se opravdu vypravila policie. Holčička putovala k babičce, jelikož její maminka pracovala na noční a tatínka si odvedli policisté. 

Čtěte také: Vyhrožoval manželce s mačetou v ruce. Poranil přitom sám sebe


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru