Kauza AZOS: Je smrdutá výroba zajímavá pouze před volbami?

Zobrazit fotogalerii (4)
 

Firma AZOS CZ zamořuje Nymburk zápachem. Kraj konečně potvrdil přímou souvislost mezi zápachem a výrobou firmy. Kontrola, která pochybení AZOSu prokázala ale proběhla už v dubnu 2015. Proč s tím kraj doteď nic nedělal? Souvisí snad postup zastupitelstva s blížícími se volbami?

Nové zjištění? O úniku zplodin se ví téměř rok

Zápach táhnoucí se přes celé město. Desítky lidí se zdravotními potížemi. Demonstrace. Kontroly v podniku, které nic neprokázaly. Výrobna firmy AZOS trápí obyvatele Nymburka již od ledna 2014. Teprve před týdnem přišel kraj se zprávou, že zplodiny do povětří šíří výduch spojený s dochlazovací částí pece.

Na první pohled to vypadá jako dobrá zpráva. Ve skutečnosti ale přímou spojitost AZOSu se zápachem prokázaly už dvě kontroly ze 13. dubna a 12. května 2015. Kontrolu přitom neprovedl nikdo jiný než paní Popelková a Stáňová z Krajského úřadu Středočeského kraje. O půl roku později v říjnu roku 2015 Středočeský hejtman Miloš Petera na tiskové konferenci opakoval, že žádná měření provedená v podniku nic neprokázala. (Psali jsme ve článku AZOS CZ se má odstěhovat z Nymburka. Zbaví se město odchodem firmy nepříjemného zápachu?).

Záznamy kontrol provedených 12. dubna a 13. května 2015:

 

AZOS a předvolební manévry kraje?

 Na tomto místě se sluší připomenout, že současný hejtman je bývalým starostou Nymburka. A právě v době jeho vlády přišla do Nymburka firma AZOS CZ. Výše zmiňovaný spolek Permanent, který začal AZOS kvůli jeho výrobě napadat, byl označován za šiřitele poplašných zpráv.

Ti samí lidé se sešli před dvěma dny. Na zasedání zastupitelstva Středočeského kraje byla projednána petice občanů proti výrobě firmy AZOS, kterou nedoručil nikdo jiný než zástupci spolku Permanent. „Téměř hodinová debata zastupitelů  do celé kauzy mnoho světla nevnesla,“ uvedl pro ČtiDoma.cz Ing. Vojtěch Klimeš z Permanentu. Další ze členů spolku Jaroslav Štencl nám sdělil, že kraj zkrátka potřebuje trumf před volbami. Z toho důvodu podle něj došlo k obratu v celé kauze právě v této době.

 

Město versus AZOS CZ

Smutným faktem je, že pro obyvatele Nymburka noční můra v podobě smrdícího města stále nekončí. Jak už jsme vás informovali, o zastavení výroby se má rozhodnout nejdříve v dubnu. „Dříve nám to zákonné lhůty bohužel neumožňují,“ uvedl zástupce ředitele krajského úřadu Aleš Růžička. (Více ve článku Kauza AZOS: Známe původce zápachu).

18. března se na městském soudě v Nymburce koná soud město versus AZOS CZ. Řada obyvatel Nymburka je připravena před tímto soudem svědčit o tom, že mají zdravotní potíže, které se objevily v době zahájení provozu firmy AZOS. „Příklad můžu říct na sobě. Nikdy jsem žádné exémy a vyrážky po těle neměl. Moje dcera taky ne a od zahájení provozu máme tyto problémy,“ řekl ČtiDoma.cz Jaroslav Štencl. „Podepsalo se nám už sto lidí, kteří jsou ochotní svědčit,“ dodává.

Na areál firmy AZOS CZ se můžete podívat v naší fotogalerii.

Stáhněte siVelikost
PDF icon protokoly_azos.pdf359.17 KB
PDF icon fotodokumentace_k_protokolu_1.pdf1.34 MB