Perlovka, Karlák, Václavák. Jaká jsou nejfrekventovanější místa pražské prostituce?

Prostituce z ulice pomalu mizí
Zobrazit fotogalerii (3)
26.10.2018 - 12:30   |  

"Padlým ženám. Čest jejich památce." Plaketa na domě je dnes asi to jediné, co ve slavné Perlově ulici odkazuje na proslulou historii. Prostituce v Praze stále roste, ale z ulice se přesouvá do vykřičených domů. Jsou však stále místa, kde v nočních hodinách narazíte na ženy, které nabízí sexuální služby.

Deska v Perlově ulici vznikla sice s nadsázkou, ale dnes se stala nedílnou součástí proslulé minulosti této nenápadné ulice v centru Prahy. Ze zcela vážných a pochopitelných důvodů se vtip studentů umělecké školy proměnil v opravdové pietní místo.

Položené květiny na rohu ulice hovoří za vše. Pražské podsvětí, to jsou hlavně drogy a prostituce. Na první pohled se zdá, že to druhé z ulic definitivně zmizelo. To vám však velmi rychle vyvrátí několik pražských míst, která se v noci zcela promění.

Náměstí je jistota

Prvenství a jistotu Perlovy ulice asi definitivně převzalo Karlovo náměstí. Největší otevřená plocha v Praze, která je strukturovaná jako park s mnoha temnými zákoutími, je díky svému dezolátnímu stavu místem, kde se v noci neprocházíte s pocitem bezpečí. Ve velkém tak přitahuje živly z podsvětí. Místo, které by mohlo být chloubou Prahy, se po setmění mění v ráj prostitutek, drogových dealerů a azylového domu pro bezdomovce. Karlovo náměstí je tak jeden z největších parků v Praze, kde nepotkáte skoro žádného pejskaře.

Vedení města ve spolupráci s IPRem chystá v dohledné době revitalizaci prostoru s architektonickou kanceláří, která vzejde z vyhlášené soutěže. Užší výběr prezentoval svoje projekty ve veřejných diskuzích a o prostitutkách a drogových dealerech nepadlo ani slovo. Architektonickou proměnou v následujících letech projde i druhé největší náměstí v Praze, které je v kriminalitě ještě o parník před Karlákem.

Rychlou chůzi

Člověk je během procházky Václavským náměstím na roztrhání. V nočních hodinách se nabídky hrnou ze všech stran. Jednou vás zvou do nevěstince nebo nabízejí drogy a v některých případech se i nějaká slečna zeptá, jestli byste nechtěl využít jejích služeb.

I když se většina žen, které provozují úplně to nejstarší řemeslo, stahují do nevěstinců, pořád lze na některé narazit i na ulici. Samozřejmě nejrušněji je v tomto ohledu v blízkosti ulice Ve Smečkách, která je proslulá svojí nabídkou vykřičených domů. Stejný obrázek se nabízí i v okolí Hlavního nádraží a zcela výjimečně na prostitutku narazíte v ulici Myslíkova.

Sex byznys

Od devadesátých let se tedy ulice Prahy výrazně změnily. Sexuální služby jsou nabízeny výhradně v privátních podnicích. Největší frekvence “bordelů” se podle Spolku pro ochranu žen pohybuje na Praze 3, 4, 10. Celkově se nejstaršímu řemeslu věnuje 25 tisíc lidí, z toho 600 je prostitutů. Číslo se vztahuje k celé České republice.

Šokující jsou hlavní důvody, které ženy vedou k tomu nabízet svoje tělo jako produkt podnikání. Nejčastěji je to kvůli neplacení výživného, vlastní dluhy nebo dluhy po bývalém partnerovi. Mnohdy se k tomuto kroku uchylují ženy samoživitelky. Ty díky dluhům svoje zaměstnání mění opravdu radikálně. Jedná se totiž často o učitelky, zdravotní sestry a vysokoškolačky.

Pomoc!

Ženám v nouzi, které se zamotaly do kruhů podsvětí a prostituce, často ruce svazuje i konzumace drog a alkoholu. Stresující a traumatické zaměstnání je někdy velmi těžké skončit. Existují však neziskové organizace, které ženám i mužům nabízejí pomocnou ruku. Ať už jde o Rozkoš bez rizika, Spolek pro ochranu žen nebo La Strada České republiky.

Sex, drogy a špína. Tak vypadá největší náměstí v České republice. Více čtěte zde.