Loupež století: V převleku za policisty ukradli 154 milionů korun z obrněného transportéru

Zobrazit fotogalerii (4)
 

Letos to bude sedmnáct let, kdy skupinka ozbrojených lupičů přepadla obrněný transportér plný peněz. Na Evropské třídě se tak odehrála tzv. Loupež století, která dodnes postrádá odsouzené pachatele a ukradené peníze nikdo nikdy nenašel. Několik podezřelých však stanulo před soudem. Jak celá akce probíhala a proč byli podezřelí členové Berdychova gangu? 

“Máme bombu! Jestli neotevřete, letíte do vzduchu.” Výhružný vzkaz přistál na předním okně dodávky patřící bezpečnostní agentuře Group 4 Securitas. Ta ono dopoledne 16. září 2002 před půl desátou převážela hotovost ze Citibank v Praze 6. 

Tři muži, z nichž dva byli přestrojení za policisty, se ozbrojení zmocnili auta plného peněz. Zbraně a hrozba použití výbušniny na dotyčné fungovala. Za bílého dne se tak odehrála do té doby největší loupež, kterou o několik let později u stejné firmy pětkrát překonal František Procházka. 

Loupež století

Když si ráno zaměstnanec firmy G4S vyzvedával pancéřovaný automobil, všiml si, že je ve velmi špatném stavu. V té době se však nejednalo o nic výjimečného. Spíše než překvapení to byla každodenní rutina. Zda byl stav automobilu zahrnut v plánu loupeže, je dodnes spekulací, ale rozhodně se technický stav vozidla nestal nepříjemnou překážkou. 

Když automobil nabral peníze v bance, pokračoval na Evropskou třídu, kde ho však zastavil domnělý policista. Z křoví v tu chvíli vyběhl muž v masce, který přiložil na okno cedulku s výhrůžkou, že vyhodí automobil do povětří. Další maskovaný muž začal ohrožovat posádku samopalem. Řidič se ze strachu rozhodl výhrůžkám vyhovět a otevřel dveře. Lupiči se tak zmocnili vlády nad autem s miliony. 

Auto v plamenech

Ozbrojení muži tak donutili tříčlennou posádku, aby se přesunula do přechodové komory auta, a nasadili jim pytle na hlavu. Dva zločinci si sedli do opancéřovaného automobilu a třetí je pravděpodobně doprovázel jiným autem. 

Cílem cesty byla vodní nádrž Jiviny, kde přeskládali peníze do připraveného jiného vozu. Inkriminovaný VW Golf byl následně nalezen ohořelý na Berounsku. Je tedy možné, že se předávka peněz uskutečnila ještě jednou. Rázem tak zmizelo 154 milionů. 

Zaměstnanci firmy, kteří byli celou cestu k vodní nádrži drženi v zadní části vozu, vypověděli, že lupič velmi dobře ovládal automobil, což by mohla být stopa k tomu, že se jednalo o někoho se zkušenostmi s tímto typem vozidla. Tato spekulace však nikdy nevedla ke zdárnému zadržení pachatele.

Berdychův gang

Nebylo překvapením, že se okruh podezřelých nevyhnul ani kriminální skupině kolem Davida Berdycha. Tzv. Berdychův gang totiž v mnoha svých případech využíval stejnou praxi. V převleku za policisty přepadávali podnikatele nebo řidiče kamionů. Ozbrojenými výhrůžkami se dostali k nemalému obnosu peněz. 

Odhalení gangu v roce 2004 vedlo k zásadnímu posunu v případě tzv. Loupeže století. Do pátrání po vinících se zapojil také Interpol a v roce 2006 byli v Irsku zatčeni dva členové Berdychova gangu, Tomáš Půta a Maroš Šulej. 

V září 2010 tak policisté obvinili z loupeže století čtveřici lidí. Kromě dvou zmiňovaných se k nim připojili František Hajna a dispečer bezpečnostní agentury Antonín Saleta. Podezřelých však bylo původně mnohem víc. Za osm let vyšetřování však dva zemřeli a jeden byl trestán za jiné delikty na Slovensku. 

Na svobodu

Šulej byl jediný obvinění zproštěn, ale Půta dostal dvanáctiletý trest, uprchlý Hajn byl v nepřítomnosti odsouzen na deset let, ale poději byl chycen v Dominikánské republice. Dispečer Saleta dostal devět let a chycen byl ve Venezuele. 

Zvrat přinesl rok 2013. Po jedenácti letech od inkriminované loupeže byli všichni tři obvinění propuštěni na základě jejich odvolání. Pro nedostatek důkazů se tak muži dostali na svobodu. Františku Hajnovi se navíc podařilo vysoudit na České republice 255 tisíc korun. 

Letos na podzim tomu bude 17 let, kdy se odehrála tzv. Loupež století a dodnes nejsou oficiálně známí pachatelé a policie ani netuší, kam zmizely ukradené miliony. V roce 2007 však rekord v počtu ukradených peněz překonal František Procházka, který lidově řečeno obral stejnou bezpečnostní agenturu.