Hořovičtí hasiči jsou ve vyprošťování 27. na světě

Není důležité vyhrát, ale jet do Lisabonu.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Skončili sice bez medaile. Dokázali však, že vyprostit zraněného do devíti minut, vůbec není problém.

Družstvo ze stanice HZS Hořovice z územního odboru Beroun se vypravilo až na pobřeží Atlantiku do portugalského Lisabonu. Světová záchranářská organizace WRO zde pořádala mistrovství světa ve vyprošťování zraněných osob.

Tři dny, tři disciplíny, maximálně třicet minut

Hasiči se ve třech dnech utkali ve třech disciplínách. V simulovaných dopravních nehodách vyprošťovali zraněné osoby a museli se vejít do časového limitu.

  • V 1. disciplíně zachraňovali dva zraněné ze dvou havarovaných aut, vše v časovém limitu 30 minut.
  • Ve 2. disciplíně museli vytáhnout jednu zraněnou osobu z nabouraného vozu za pouhých 10 minut.
  • Ve 3. disciplíně limitovalo záchranu zraněného z auta 20 minut.

Pokud se hasiči nevešli do požadovaného limitu, hvizd píšťalky jejich snažení nemilosrdně ukončil. Body však mohli získat nejen za čas, ale rovněž za postup při vyprošťování, který hrál pro rozhodčí nejpodstatnější roli. Jak si tedy čeští zástupci vedli?

Zraněný vyproštěn za 8 minut 46 vteřin

Začneme pozitivně. Nejlépe hořovickým hasičům sedla druhá disciplína, v níž měli vyprostit osobu z auta do deseti minut. Družstvo úkol zvládlo ještě s časovou rezervou. Za 8 minut 46 vteřin byl zraněný venku. Mezi 33 týmy zaujali hořovičtí v této disciplíně 15. místo.

V dalších dvou disciplínách se jim stanovený limit bohužel dodržet nepodařilo. Celkově proto klesli na 27. místo. Velitel Zdeněk Laube pak o jejich výkonu prohlásil, že se mezi elitu neprosadili. Když jste v něčem 27. na světě, není to jen zbytečná skromnost?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru