Starostka Mnichovic: „Nechtěli jsme ostatní zklamat, o škole v Mnichovicích se píše i v kocourovi Mikešovi!“

Mnichovická škola pomůže prvňáčkům z okolí
  |  

Mnichovice otvírají slavnostně třetí patro základní školy. O tom, že situace zde byla již dlouho kritická, jsme si povídali s mnichovickou starostkou Petrou Peckovou.

 

Problémy mnichovické školy

Před přístavbou nabízela škola jen 300 míst pro děti, což bylo naprosto nedostatečné, a ačkoliv se kapacita stále navyšovala, počet míst nedostačoval, neboť se do školy hlásilo stále více prvňáčků. Ačkoliv škola učila ve 20 učebnách, pro 480 dětí nedostačovaly: „Postavili jsme ještě malou školu na náměstí, kde je kapacita 100 dětí. Ve velké škole nebyly žádné prostory pro družinu. Družina byla vždy po skončení výuky v kmenových učebnách. Nebyly ani žádné odborné učebny. Problematické bylo i povinné dělení třídy na polovinu při výuce jazyků. Učilo se po chodbách a také dopoledne ve školní jídelně. Nástavba má kapacitu 260 žáků. Takže celková kapacita školy bude celkem 840 dětí, i se školou na náměstí,“ pochvaluje si starostka Petra Pecková. Starostka si potíže uvědomovala již před lety: „Problémy byly obrovské. Už v roce 2012 jsem napsala analýzu Nedostatečné kapacity základních škol v suburbanizačním prstenci kolem Prahy. Spoluautory analýzy byla naše paní ředitelka Mgr. Marcela Erbeková a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Jednali jsme s ministry, náměstky, odborníky,“ sdělila nám Petra Pecková.

 

Příliš mnoho prvňáčků

Dětí bylo čím dál tím více a situace byla brzo kritická: „Dlouho nikdo nevěřil, že by mohl nastat v základních školách kolaps. Na Vysočině, severní Moravě, v Severních Čechách a jinde byla situace opačná. Dětí měli málo. Kolem Prahy jsme jich měli moc. V Mnichovicích ze školy odcházela jedna třída deváťáků a přicházely tři třídy prvňáčků. A prostě nám docházely učebny,“ uvedla Petra Pecková.

 

Děti z Hrusic jsme nechtěli hodit přes palubu

Mnichovice nechtěly řešit situaci na úkor dětí z jiných obcí: „Řada kolegů z okolních obcí nevěřila, že problém za dva, tři roky dostihne i je. Od začátku jsme věděli, že to nechceme řešit tak, že bychom přes palubu hodili děti z okolních obcí, jako jsou třeba Hrusice, které k nám chodí historicky více než 100 let. Vždyť i v knížce o Kocourovi Mikešovi chodily děti z Hrusic do školy do Mnichovic. Nechtěli jsme tedy vypovídat spádový školský obvod,“ říká Petra Pecková a uzavírá: „Přišlo nám, že správná cesta je jiná - dohodnout se s okolními obcemi, které nám na postupné navyšování kapacity školy přispějí. A povedlo se. Nebylo to jednoduché, nicméně všichni nalézt cestu chtěli a postavili jsme malou školu na náměstí a dnes už stojí i nástavba třetího patra!“ 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru