Zloději hrají na soucit. Policie varuje před podvodníky na Facebooku

Po žádosti přítele o finanční pomoc, může přijít velké rozčarování.
  |  

Kladenští kriminalisté prošetřují více než deset případů, kdy „přátelé“ na sociálních sítích vylákali z obětí podvodným způsobem přístup k internetovému bankovnictví.

Policie uvedla, že se jedná o případy, kdy „přátelé“ na sociálních sítích žádají uživatele o finanční půjčku obvykle v řádech desetitisíců korun, nejčastěji se prý jedná o třicetitisícovou půjčku. Poté, co oslovený vyslyší prosbu a chce zaslat finanční obnos na účet žadatele, přesměruje se odkaz na falešné stránky. Tento web má veškeré parametry jako běžný platební portál, který po občanech žádá zadání přihlašovacích údajů. Pokud poškozený tyto informace poskytne, jsou zaslány přímo do rukou pachatele. Podvodník následně z těchto údajů získá přihlašovací klíč k internetovému bankovnictví a další osud vašeho účtu již záleží na kreativitě pachatele.

Kriminalisté uvedli, že škoda v evidovaných případech dosáhla téměř půl milionu korun. Policisté však upozorňují, že počet případů narůstá geometrickou řadou a důrazně proto varují všechny uživatele sociálních sítí, aby na podobné výzvy nereagovali. V případě tohoto druhu trestné činnosti je šetření velmi složité a stejně tak navrácení peněz původnímu majiteli. Pachatelům hrozí v případě dopadení za trestný čin podvodu trest odnětí svobody ve výši maximálně pěti let.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru