Nové mutace covidu: Experti vysvětlují, jak vznikají a proč jsou tak nebezpečné, i to, na které funguje očkování

Nové mutace viru vznikají chybou v jeho "kopírování". Očkování vás před nimi neochrání, ale zajistí vám lehčí průběh
 

Nemoc covid-19 tu s námi bude zřejmě navždy. A mnohem nebezpečnější než dosud. Vir se totiž vyvíjí. Nové mutace jsou mnohem nakažlivější, průběh je těžší. Kde se tu vzaly a můžeme zabránit, aby vznikaly další? Vše, co potřebujete vědět o nových mutacích Sars-CoV-2 přehledně.

Všechny viry postupem času mutují, to není žádná novinka. Výjimkou tak samozřejmě není ani Sars-CoV-2, vir covidu. Původní varianta viru byla detekována v prosinci 2019. Od té doby bylo zdokumentováno tisíce jeho nových variant. Vědci se zaměřují hlavně na tři z nich. Jsou jimi varianty, které pokládají za nejvíce nebezpečné.

Nové mutace viru

Jedná se mimo jiné o anglickou variantu viru, která byla poprvé detekována v září minulého roku a je mnohem nakažlivější než ta původní. Dále se jedná o brazilskou mutaci a mutaci z jižní Afriky. Všechny tyto varianty už se rozšířily do desítek zemí, včetně zemí v Evropě.

„Nové varianty viru vznikají, protože Sars-CoV-2 neustále vyrábí své kopie. Během tohoto "kopírování" viru může dojít k chybám v jeho genetickém kódu. Většinou se jedná o poměrně ojedinělé a nedůležité chyby. Jednou za čas se ale několik nových mutací viru (viry "nakopírované" chybně) spojí a vytvoří spolu jeho novou a nebezpečnější variantu,“ vysvětluje Dr. Jon LaPook

„Některé nové varianty viru Sars-CoV-2 neprosto mění jeho chování. Dělají ho více infekčním nebo má po nákaze mnohem horší průběh. Proto jsou tak nebezpečné. To lze pozorovat jak u anglické varianty viru, tak i u mutace z jižní Afriky,“ konstatuje Dr. Francis Collins, specialista na genetický kód.

Jak zamezit jejich vzniku

Méně infikovaných znamená i méně mutací viru. Nové mutace se tvoří při replikaci viru a té může být zabráněno spolu se zabráněním nakažení většího počtu osob. Důsledným dodržováním pandemických opatření snižujeme pravděpodobnost vzniku dalších mutací viru. Dále se tato pravděpodobnost snižuje vakcinací. Čím více lidí na světě bude naočkováno, tím menší je šance, že vzniknou další mutace.

Nové mutace a očkování

V laboratorních testech se zjistilo, že aktuálně dostupné vakcíny vyvolávají na nové varianty viru menší imunitní reakci než na Sars-CoV-2. Dostupné vakcíny vás tedy před novými mutacemi neochrání úplně, ale určitou imunitní reakci vyvolají. Pokud se tedy nakazíte jednou z nových variant, očkování vám zajistí lehčí průběh nemoci.

Zdroj: 60 Minutes

KAM DÁL: Ničivé tornádo na Hodonínsku: Meteorolog Setvák vysvětlil, jak vzniklo a jestli se dá předem předpovědět