Nové mutace covidu: Příznaky se liší, přidávají se stále další. Jak je to s deltou?

Mutace delta se projevuje hlavně rýmou a horečkou, mladí lidé tak mají tendenci ji podceňovat
 

Spolu se vznikem nových mutací nemoci covid-19 si musíme dávat pozor i na nové příznaky. Ke klasickým symptomům nemoci, jako je ztráta čichu či chuti, se přidala například bolest krku, rýma a další. A co mutace delta, je možné ji rozeznat "na první pohled"?

Národní zdravotní služba ve Velké Británii doporučuje izolovat se od ostatních a nechat se otestovat, pokud jste ztratili chuť, čich nebo máte horečku. Ovšem to zdaleka nejsou jediné symptomy. Někteří při nákaze covidem mají pouze rýmu nebo je jen začne bolet v krku. Tyto příznaky se dají lehce zaměnit za pouhé nachlazení.

Tohle spojovat s covidem?

Rýma a bolest v krku se objevují zejména u mladší generace. Podle nových studií se přidává i bolest hlavy. Jenomže to není nic, nad čím bychom se v běžném životě pozastavovali.

Vždyť koho občas nebolí hlava nebo se někdy nevysmrká? A hned to spojovat s koronavirem? To není představitelné. V některých případech může snadno docházet k panice či lokálnímu zahlcení systému zdravotnické péče.

Přetížení testovacích center

Vědci počítají s tím, že zveřejnění nových příznaků povede k většímu množství lidí, kteří se budou chtít nechat otestovat. S tím spojený zvýšený nápor na testovací centra se podle nich ale ve výsledku rozhodně vyplatí. Podle nich můžeme předejít dalšímu přenášení nemoci, což je hlavní.

Ideální by bylo tipovat nakažené bez testů, to ale zatím nejde. Covidový test zůstává jedinou možností.

Symptomy u varianty Delta

Nově objevené symtomy se váží ke konkrétním novým mutacím viru. Například mutace delta, která se i v Česku stává strašákem, je pro mladé lidi v podstatě jen chřipkou. Mnohdy se ani necítí nemocní a dále fungují, nebo je "jen" bolí hlava a mají rýmu.

Což může být problém, protože se stávají přenašeči. U starších lidí se totiž počítá naopak s těžším průběhem. Znovu je tak na stole důležitost testování.

Zdroj: BBC

KAM DÁL: Nejdelší zaznamenaný případ covidu: Muž byl pozitivní skoro 10 měsíců, počet testů bere dech.