Putin je jako Brežněv, Čechům se bude mstít. Jeho kroky nastínil generál Šedivý a řekl, ke kterým zemím EU bude Rusko vstřícnější

Jiří Šedivý ukončil aktivní službu k 31. prosinci 2002 a odešel do zálohy v hodnosti armádního generála
  |   rozhovor

Odpor k Sovětům, později i Rusům, je ve většině obyvatel České republiky hluboko zakořeněný. Pramení z událostí, které se staly dávno předtím, než Putinova armáda vstoupila na Ukrajinu a "speciální operací" rozpoutala bezprecedentní vraždění. Vzpomínky na ruské tanky a střílení jsou bohužel pro mnoho lidí u nás stále živé.

„Rusák je všude, ale nikde ho nemají rádi. Je to rozpínavý národ, který se neštítí ničeho,“ řekl Čtidoma.cz bývalý strojní inženýr Jiří Prchal, který zažil invazi vojsk varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Byl v ulicích, několikrát se ocitl v přímém slovním konfliktu s ruskými vojáky. „Měl jsem tenkrát štěstí, že jsem přežil. V mládí to ale tak neberete,“ vzpomíná.

Podobně to vidí i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. V rozhovoru pro náš web promluvil i o tom, proč se podle něj Putin chová jako Brežněv a kdo v Česku nejvíce pocítí ruskou odplatu.

Z čeho pramení česká antipatie vůči Rusku, je to "jen" agresí na Ukrajině?
Dění na Ukrajině nám až příliš připomíná invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa pod vedením Sovětského svazu. A pak samozřejmě dlouhých více než 20 let sovětské vojenské přítomnosti v naší zemi. Nejenom v Československu, ale i v některých jiných státech bývalého sovětského bloku to vyvolalo hluboký pocit zklamání a následně negativní postoj k Sovětskému svazu, poté i k Rusku.

generál Jiří Šedivý
- bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR
- hlavní náplní jeho práce bylo provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO
- bezpartijní kandidát do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu
- je ženatý, má dvě dcery

Chová se Putin jako lídři Sovětského svazu?
Ruský prezident v těchto dnech ukázal, že není o nic lepší než Brežněv a že zná jen vojenskou sílu jako řešení neshod se sousedy. Tedy nemůže Putin čekat od většiny Čechů nic jiného než odpor k tomu, co se na Ukrajině vinou Ruska děje. Při svých postojích k Rusku jako agresoru si ale musíme uvědomit, že každá mince má dvě strany. Tedy že se bude Rusko za takové postoje Česku mstít.

Dostaneme za naši pomoc Ukrajině i za postoj "anti Rusa" za vyučenou?
Ano i ne. Předně se Česká republika skutečně staví do role morálního soudce Ruska a zároveň je jedním z největších dárců zbraní na Ukrajinu. Nemyslím si ale, že bychom o sobě měli mluvit jako o "anti Rusovi", i když to tak někdo může interpretovat.

Jak konkrétně tedy může ruská pomsta Česku vypadat?
Lze předpokládat, že většina českých firem se do Ruska buď už nevrátí, nebo za ponižujících podmínek. A to i v případě, kdyby Rusko bylo nuceno agresi zastavit jako důsledek tlaku sankcí, případě úspěchů ukrajinské armády hájit své území.

Má ale Rusko vůbec zájem nás jakkoli "zašlapávat" do země? Nejsme pro ně i vzhledem k velikosti NATO spíše bezvýznamní?
To je druhá věc. Náš význam ve vztahu k Rusku je opravdu velmi malý, spočívá více právě v morální úrovni. Tedy vyřizování si účtů s ČR bude pro Rusko jen marginální záležitost. I když nás bude pravděpodobně toto "vyrovnávání se" bolet více než Rusko samé.

Myslíte, že Rusko bude naopak některým dnes "nepřátelským" zemím více nakloněné?
Jsem přesvědčen, že po počátečních komplikovaných jednáních bude mnohem vstřícnější k Francii a Německu než k nám. To je ovšem úděl menších států. Přesto by pevný postoj k ruské agresi neměl být měněn jen proto, že budeme mít obavy z odvety.​

KAM DÁL: Hrdý přítel Putina s mečem v ruce. Miliardář Usmanov seděl v sovětském vězení za to, na čem zbohatl.

Klíčová slova: