Změny v autobusové dopravě na Praze 6

„Jde především o změny, které vyvolalo otevření metra A do Motola,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík. Jako příklad uvedl Patočkovu ulici. Po otevření metra zde ve všední dny jezdí 3,5 tisíce cestujících oproti dřívějším 7 tisícům.
  |  

Obyvatele Prahy 6 čeká již brzy několik změn. Přibudou dvě nové autobusové linky, další spoje mění trasu.

Datum 31. října 2015 by obyvatelé městské části Prahy 6 měli mít na paměti. Kromě otevření zrekonstruované tramvajové trati na Petřiny je čeká řada změn. Pojďme se v nich trochu zorientovat. Kudy pojedou nové autobusové linky? A jak se změní trasa těch stávajících?

Nové autobusové linky

  • 146 - Nová minibusová linka v trase Spojovací – Mezitraťová – Spojovací (v provozu pouze v pracovní dny cca od 5:00 do 20:00, interval ráno a odpoledne 20 minut, dopoledne 30 minut). Linka vznikla ve spolupráci s Prahou 9 a obslouží oblast Starých Hrdlořez, kam dosud žádná veřejná doprava nejezdila.
  • 149 - Nová autobusová linka v trase Dejvická – Pod Královkou – Stadion Strahov – Spiritka – Klamovka – Jinonice – Nové Butovice. Dosud jezdily mezi Strahovem a Butovicemi vybrané prodloužené spoje linky 143, nová samostatná linka bude ale pro cestující z této oblasti praktičtější a také spolehlivější. Navíc nepojede z Malovanky rovnou k Vozovně Střešovice, ale obslouží i zastávky Pod Královkou a Na Petynce, kam původní vložené spoje linky 143 nezajížděly. Linka 149 bude jezdit v pracovní dny ráno každých 12 minut, odpoledne pojede po čtvrt hodině. O víkendech a v pracovní dny dopoledne bude mít interval 30 minut. Linka 143 bude trvale zkrácena do trasy Dejvická – Stadion Strahov a budou na ní nasazeny kloubové autobusy.

 

Minibusové linky v oblasti Petřin a Ruzyně

Změnou projdou minibusové linky 108, 168 a 264. Cílem této změny je zpřehlednit jejich vedení v oblasti Ruzyně, Sídliště Na Dědině a Petřin a zlepšit spojení jednotlivých oblastí zejména ke zdravotnickým zařízením (Ústřední vojenská nemocnice, Poliklinika Petřiny, Nemocnice Motol).

  • 108 - Linka je vedena v nové trase: Sídliště Na Dědině – Divoká Šárka – Drnovská – Ruzyňská škola – Petřiny – Poliklinika Petřiny – Vozovna Střešovice – Bořislavka (v úseku Bílá Hora – Drnovská je nahrazena linkou 168).
  • 168 - Linka je vedena v nové trase: Nové Butovice – Nemocnice Na Homolce – Vypich – Větrník – Petřiny – Sídliště Petřiny – Ruzyňská škola – Jiviny – Bílá Hora (v úseku Větrník – Poliklinika Petřiny – Vozovna Střešovice – Bořislavka je nahrazena linkou 108).
  • 164 - Původní linka 264 bude přečíslována na linku 164 a pojede v trase: Zličín – Sídliště Řepy – Bílá Hora – Vypich – Sídliště Petřiny – Petřiny – Poliklinika Petřiny.

 

Změny trasy linek 180 a 184

V důsledku velkého úbytku cestujících a kvůli častým zácpám před křižovatkou Vypich dojde k mírnému omezení počtu autobusových spojů v Patočkově ulici. Obě zdejší linky 180 a 184 zůstanou zachovány, ale každý druhý spoj linky 184 pojede jen v úseku Velká Ohrada – Vypich a nebude už pokračovat na Hradčanskou. 

V pokračování se dozvíte o změnách linek tramvají i o novince garantovaných přestupů mezi autobusy. V praxi to znamená, že některé spoje na sebe budou čekat ve večerních hodinách. Více ve článku Kde v Praze budete mít večer jistotu, že vám neujede autobus?.