Nový přejezd v Úvalech je otevřen ve špičce jen 40 minut v hodině

Přes Úvaly vede velmi frekventovaná trať
  |  

Nedávno konečně v Úvalech otevřeli železniční přejezd a spojili tak dvě části města. To se na jedné straně setkalo s nadšením, na straně druhé někteří občané neskrývali své rozpaky nad podobou přejezdu. 

Přejezd není hrbolatý náhodou

"Dnes jsem mela tu moznost prejet autem pres novy prejezd. A byla jsem trochu zdesena. Ocekavala jsem rovny,hezky opraveny prejezd a ne horskou drahu,kdy jsem nekolikrat s vyjela v miste koleje nahoru a mezitim dolu," zní hlas jedné nespokojené občanky na fóru města. Podle starosty Úval není přejezd ale hrbolatý samoúčelně: "V oblasti železničního přejezdu je návrhová rychlost trati 140 km/h. Koleje se již zároveň stáčí do levotočivé zatáčky směrem k Devíti kanálům a jsou proto klopené, aby udržovaly stabilitu vlaku. Nejedná se tedy o šlendrián stavbařů, ale je to záměr," uvádí starosta Petr Borecký.

 

Přejezd bude uzavřen i v únoru

Občané jsou také překvapeni, že "šraňky" přejezdu jsou poměrně často dole. S tím se však musí místní smířit, naopak bude hůř: "Přejezd je na frekventované hlavní trati, závory proto budou poměrně často dole. V době mezi 6.00 - 18.00 bude uzavírka oscilovat mezi 18 - 23 minutami z hodiny. Od dubna 2016 lze očekávat, že se doba uzavření ještě o něco prodlouží, protože na naši trať budou svedeny vlaky z Čelákovic a Lysé nad Labem, kde začne příští rok probíhat podobná rekonstrukce trati jako u nás," vysvětluje Petr Borecký. Navíc se musí místní připravit na ještě jednu dlouhou úplnou uzavírku přejezdu: " Přejezd bude uzavřen ještě jednou, na celý týden, a to v únoru 2016, kdy se bude montovat zcela nové zabezpečení trati," uvádí starosta města.