Lékaři si nevědí rady se záhadnou horečkou. Umírají ženy, muži i děti, příznaky jsou vždy stejné

Horečka dengue je také známá jako „horečka lámající kosti“ – může totiž působit lidem takovou bolest, že jim připadá, jako by se jim lámaly kosti
 

Obavy ze záhadné horečky stále rostou. Během jediného týdne zabila více než padesát lidí včetně dětí, další stovky vyhledaly v indickém státě Uttar Pradesh pomoc v nemocnici. Pacienti si vždy stěžují na vysokou teplotu, bolesti hlavy a nevolnost. Lékaři však zatím důvody ani původ nemoci neznají.

Nikdo z těch, kteří zemřeli, neměl pozitivní test na covid. V Indii, která se právě vzpamatovává ze smrtící druhé vlny koronaviru, si tak mohou alespoň trochu oddechnout. Nic to však nemění na tom, že lékaři i vědci zatím tápou a netuší, kde se horečka bere, tvrdí BBC.

Dengue? Možná, ale proč teď?

Někteří odborníci se však domnívají, že smrt nastala důsledkem horečky dengue, což je virová infekce. Ta je také zodpovědná za nákazu milionů lidí po celém světě každý rok. Mnoha pacientům převezených do nemocnice ve východním Uttarpradéši totiž klesal počet krevních destiček. Právě to je příznakem horečky dengue. Jen v okrese Firozabad minulý týden zemřelo na 40 lidí, včetně 32 dětí.

Podle Světové zdravotnické organizace je dengue přenášená kousnutím infikované samičky komára a existují čtyři druhy viru. WHO odhaduje, že na celém světě je každoročně více než 50 –100 milionů případů horečky dengue a 3 miliardy lidí žijí v zemích, kde se mohou nakazit. Virus se do těla dostává například pitím infikované vody.

Chybí testování a sledování

Přes všechny tyto příznaky vedoucí k tomu, že by odborníci mohli "případ" uzavřít a konstatovat, že za úmrtí může zméněná horečka, zcela průkazné to není. V této části Indie totiž není dengue obvyklá. Objevují se ojedinělé případy, ale zásadně po monzunech, kdy se komáři rozmnoží. Takové období teď není.

Dalším problémem je, že nakažení lidé nejsou testováni ani sledováni. „Pokud nebudeme pacienty řádně a pravidelně vyšetřovat, spousta věcí zůstane i nadále záhadou,“ citovala BBC jednoho z indických virologů. 

Zdroj: Daily Star

KAM DÁL: V okolních státech stoupají čísla nakažených mutací delta, Česko zatím odolává. Nová studie ukazuje, proč je očkování zásadní.