Žena darovala ledvinu bývalce manžela jen pár dnů po svatbě. Měla k tomu zajímavý důvod

Debbie musela nečinně přihlížet, jak její bratr umírá na selhání plic při čekání na dárce. Proto když slyšela, že exmanželka jejího chotě potřebuje ledvinu, neváhala ani minutu
 

Deset let po jejich prvním rande se Debby Neal-Stricklandová a Jim Merthe rozhodli vzít. Jen několik dní nato Debbie vyměnila svatební šaty za nemocniční mundůr. Stala se dárcem ledviny. Orgán darovala Jimově exmanželce, prý k ní promluvil Bůh.

Bůh jí prý řekl: „Ona tě potřebuje, musíš to udělat,“ a tak to udělala.

Selhání ledvin

Jimova exmanželka Myalen (59) bojovala s nemocí ledvin po dlouhá léta. Minulý rok už ale byla jako tělo bez duše. Byla bledá a i po vydatném spánku měla na tváři obrovské kruhy pod očima. Neměla dostatek energie ani na práci, ani na nic jiného. Nakonec musela být hospitalizována, když nastoupila do nemocnice, její ledviny pracovaly na pouhých 8 %.

Její bratr jí ihned nabídl ledvinu, ale bohužel se zjistilo, že by ji Myalenino tělo nepřijalo. Když to zaslechla Debbie, bez rozmyslu nabídla tu svou.

Jimova bývalka

Jim a Myalen se rozvedli před 20 lety, ale zůstali přáteli. Poté se Jim zamiloval do 56leté Debbie. Tyto dvě ženy se dobře znaly, protože Jim měl ze svého prvního manželství dvě děti a jejich matka se tak občas objevila v jeho novém životě. Debbie a Myalen se k sobě sice vždy chovaly přátelsky, ale nikdy si nebyly nijak zvlášť blízké.

Myalen měla být babičkou

Debbie věděla, že Myalen bude brzy babičkou. Její dcera byla v té době těhotná.

„Představila jsem si, jak její dcera porodí malé děťátko a ona tam nebude. Tomu jsem zkrátka nemohla jen nečinně přihlížet,“ svěřila se Debbie o své motivaci k dárcovství.

Sama Debbie měla s dárcovstvím, nebo tedy spíše s jeho potřebou, zkušenosti již v minulosti. Bezmocně sledovala, jak její bratr umírá na cystickou fibrózu (vážné onemocnění plic). Čekal na transplantaci, ale nedočkal se. Debbie mu svoje plíce nabídla, ale bohužel nebyla pro svého bratra vhodným dárcem.

Po měsících odkladů kvůli pandemii byla operace konečně naplánována jen dva dny po svatbě.

Vše dobře dopadlo

„Byl to ten nejlepší den mého života. Dva dny poté nastal druhý nejlepší den mého života,“ řekla Debbie o její svatbě a o transplantaci ledviny.

Vše dobře dopadlo. Obě ženy se viděly ihned po operaci a rozbrečely se štěstím. Myalen se několik dní poté shledala se svým novorozeným vnukem.

„Nemohla jsem uvěřit tomu, že tu vážně sedím a držím ho v náručí,“ vzpomínala dojatá Myalen.

Zdroj: The Philadelphia Inquirer

KAM DÁL: Jako dítě skončil v popelnici, nikdo o něj nestál. Dnes je Freddie Figgers milionář a jeho příběh fascinuje