Hitlerův nedokončený most. Vodní nádrž Švihov skrývá záhadnou stavbu

Most, který nikam nevede
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Vodní nádrž pitné vody slouží celému středočeskému kraji, včetně Prahy. Švihov více známý jako Želivka je sám o sobě zajímavým a důležitým objektem, ale co vzbudí pozornost ještě víc, je nedokončená dálnice, která končí 30 metrů od břehu. Proč?

V původním plánu byl most stavěn jako přirozené pokračování dálnice D1. Opuštěná a děsivě vyhlížející stavba, která budí dojem filmové kulisy, má hned několik jmen. Někteří mu říkají Most bez konce, Český Avignon, Borovský most nebo také Hitlerův most. Jaká je spojitost s Adolfem Hitlerem?

Most přes údolí

Nedokončený most je dnes nefunkční stavbou, která v původní krajině působila zcela jinak, protože se klenula nad údolím Sedlického potoka. Údolí je dnes kompletně zatopeno, a tak se podoba mostu stává o to zajímavější, protože je skoro celá pod vodou.

Nacisté nešetřili

K jejímu definitivnímu zhotovení chybělo jen několik metrů, ale doba mu nikdy nepřála. Výstavba začala v roce 1939. Stavba byla v úplné režii Třetí říše a ta na mostu zpočátku nešetřila penězi. Rozpočet byl stanoven na cenu kolem 6 milionu tehdejších korun. Dokonce v roce 1942, kdy byly veškeré zásoby cementu soustředěné k vojenským účelům, dostal most výjimku k dostavbě. Až atentát na Heydricha pozastavil definitivně jeho dostavbu. Projekt tak musel čekat na další diktaturu, která se pokusila celý most dokončit.

Nedokončeno

Nechybělo málo a dálniční most, který patřil k Hitlerovým projektům, mohl být dokončen během komunistické vlády. Práce se tak v padesátých letech znovu uvede do pohybu, aby se záhy znovu přerušila. Poslední nadějí jsou šedesátá léta, kdy bylo znovu rozhodnuto, že se může začít stavět. Plány však přerušil jiný projekt.

Vodní nádrž

Definitivní tečku nad mostem, kterému nebylo přáno, aby byl dokončen, se stalo rozhodnutí o vytvoření gigantické vodní nádrže Švihov. Napuštění proběhlo v roce 1976 a most dodnes ční jen dva metry nad hladinou. Aktuálně je most ponechán osudu, který mu zpestřují návštěvy zvídavých lidí.  

Karlštejnské tajemství. Hluboká studna byl jen veliký omyl. Více čtěte zde.