Co se děje v Hollywoodu? Ze sexuálního obtěžování nařčen Hoffman nebo Spacey, asi nebudou poslední

Producent Harvey Weinstein. Prohlédněte si i ostatní, kterých se kauza týká
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Vše začalo u Harveyho Weinsteina, vlivného hollywoodského producenta, jenž se na veřejnosti vždy snažil vystupovat jako distinguovaný lidumil. Poté, co se ukázalo, že obtěžoval několik hereček a producentek, jej opustila manželka, přišel o místo ve vlastní firmě a jeho podpory se zřekl i bývalý americký prezident Barack Obama. To byl však pouze začátek… 

Harvey Weinstein založil se svým bratrem Bobem Weinsteinem společnost Miramax, v jejíž produkci vznikl třeba slavný snímek Pulp Fiction nebo Oscarem oceněný Zamilovaný Shakespeare. Dnes pětašedesátiletý producent se postupem času stal jedním z nejvlivnějších mužů celého Hollywoodu. Když před několika týdny vypluly na povrch informace, jež byly údajně dlouhé roky veřejným tajemstvím, Weinsteinova pozice byla rozmetána. Ukázalo se, že minimálně osm žen, mezi nimiž figurovaly převážně herečky a producentky, bylo Weinsteinem během let mimosoudně odškodněno za sexuální obtěžování, jehož se na nich Weinstein dopustil.

Weinstein kromě jiného dlouhá léta podporoval politiky Demokratické strany. Před posledními prezidentskými volbami uspořádal benefiční akci na podporu kandidátky Hillary Clintonové. Politici Demokratické strany se nyní veřejnými prohlášeními zříkají Weinsteinovy podpory a peníze, které jim producent během let poskytl, posílají nadacím a neziskovým organizacím. Před zmíněnými prezidentskými volbami byl mimochodem ze sexuálního obtěžování nařčen také kandidát Republikánů Donald Trump.

Predátor a dítě

Weinsteinův případ byl první. A rozhodně ne poslední. V průběhu uplynulých týdnů se vyskytla řada nařčení a obvinění ze sexuálního obtěžování. Upoutal především případ osmdesátiletého oscarového herce Dustina Hoffmana. Jeho obětí se před více než třiceti lety měla stát filmová praktikantka Anna Graham Hunterová, které v té době bylo teprve sedmnáct let a která nyní sepsala příběh, v němž se snaží sugestivně vylíčit, jak vše probíhalo.

Hunterová popisuje i to, jak jí nejprve pozornost Dustina Hoffmana imponovala. Závěr vyprávění Anny Graham Hunterové zní takto: "Byl predátor, já byla dítě, a co se stalo, bylo sexuální obtěžování." Slavný herec se omluvil za všechny nepříjemnosti, které mohl mladé praktikantce způsobit.

Coming out jako cesta z krize

Ze sexuálního obtěžování byl nařčen rovněž Kevin Spacey. Ten měl údajně sexuálně obtěžovat tehdy teprve čtrnáctiletého herce Anthony Rappa. "Pokoušel se mě svést. Věděl jsem, že jde o sex," prohlásil Rapp. Spacey uvedl, že si na událost nepamatuje, i tak se ale omlouvá. Když nějaký čas nato vystoupil Spacey s prohlášením, že je homosexuál, stal se terčem kritiky. Mnozí vidí v jeho doznání pouze pokus odvést pozornost od sexuálních skandálů, které se sesypaly na jeho hlavu.

"Když se mě někdo zeptá 'Byla jsi někdy napadena?' odpovím 'Jo, samozřejmě.'"

Velkou pozornost rovněž vzbudil videozáznam rozhovoru, v němž o sexuálním obtěžování mluví herečka Lake Bellová. Ta tvrdí, že 99 procent žen, které jsou ten večer přítomné, bylo pravděpodobně sexuálně obtěžováno. "Je to směšné. Když se mě někdo zeptá 'Byla jsi někdy napadena?' odpovím 'Jo, samozřejmě.' Takhle to prostě chodí." Filmová producentka Kathleen Kennedyová ve stejném videozáznamu vyzývá k jednotné spolupráci studií, agentur a jiných organizací, jejíž cílem bude podobným případům v budoucnu zabránit. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru