Hitlerova Praha: Vůdce chtěl zachovat židovské město jako muzeum

Hitler měl s Prahou velké plány
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Budování nacistické říše mělo být monumentální. Vyhlazovali národy, rasy a v plánu měli měnit architekturu měst podle vlastní potřeby. S Prahou bylo spojeno hned několik radikálních proměn, ale jedna byla opravdu překvapivá.

Pravděpodobně nejznámější architektonickou obětí měla být Petřínská rozhledna. Údajně Hitler při jediné návštěvě Prahy pohleděl z okna Pražského hradu a okouzlen výhledem sdělil, že jediná vada na kráse je právě menší kopie Eiffelovy věže. Jaké další změny měl Hitler v plánu?

Památková rezervace

Nejpřekvapivější řešení si Hitler schovával pro Staré Město. Traduje se, že ke všem židovským památkám v Praze byl velmi shovívavý. Důvodů, kvůli kterým se tak rozhodl, je víc. Údajně se nechal okouzlit myšlenkou, že se celá čtvrť zachová a promění v židovskou rezervaci s muzeem, kam už během války převážel všechny vzácné předměty s významnou hodnotou. Chystal se tak vytvořit unikátní vzdělávací ukázku pro lidi “čisté rasy”, kteří se tak mohli podívat, jak Židé žili.

Dodnes je židovské město v Praze častým cílem turistických návštěv právě pro unikátní předměty a vzácně zachovanou podobu čtvrti. Zda je legenda o Hitlerově plánu pravdivá, se vede dodnes diskuze. Někteří jsou přesvědčení, že se stopy židovské kultury v Praze nechaly v původní podobě z praktičtějších důvodů.

V Praze byl nacisty realizován jen zlomek z plánu. Jeden z nich byl vinohradský tunel, který spojuje Vršovice a Hlavní nádraží. 

Na vypalování bylo pozdě

Všechny monumentální změny, které nacisté plánovali, se neuskutečnily z ekonomických důvodů. Berlín Alberta Speera nakonec nebyl takový, jak si ho Hitler vysnil. Jednoduše na podobně obrovské a nákladné stavby nezbyly peníze. V pražských plánech se zachováním židovských památek hrála roli i praktičnost.

Vypalování synagog probíhalo hlavně během křišťálové noci a v té době jsme jako Československo měli stále nezávislost. Následně nacisti zhodnotili, že domy se mohou využít jako sklady. Jak to s plány na tvorbu židovské rezervace a muzea bylo doopravdy, je zajímavým úkolem pro historiky. Dodnes se nenašel žádný exaktní důkaz a jde jen o domněnky, které vycházejí z faktu, že bylo do Prahy převáženo velké množství cenností židovské kultury z celé nacisty dobité Evropy.

Sám vrchní architekt Třetí říše Albert Speer navštívil Prahu, aby se osobně seznámil s plány na její přestavu. Reinhold Niemeyer jako předseda plánovací komise se Speerem vše důkladně konzultoval, ale pozvání inicioval až jeho nástupce Wunderlich.

Třída Adolfa Hitlera

Petřínská rozhledna nebyla jediná, která z významných českých staveb měla skončit v prachu. Obecní dům byl nacisty pokládán za symbol, který nekorespondoval s myšlenkami Třetí říše, a tak měl jít secesní klenot k zemi. V blízkém okolí náměstí Republiky se měla vybudovat zcela nová třída Adolfa Hitlera, která směřovala k Vítkovu. Celý plán však původně pocházel již ze třicátých let a paradoxem doby bylo, že o stejném urbanistickém řešení uvažovali i komunisté.

Stejný vývoj architektonických plánů měl Nuselský most. Mezi další kontroverzní změny patřila přestavba Staroměstské radnice, přeměna Střeleckého ostrova, kde mělo být centrum sportovišť Hitlerjugen společně s internátem a reprezentativním palácem. Petřín měl zase sloužit jako univerzitní kampus a zastavěná měla být i Kampa. Němci chtěli z Prahy udělat německé město, protože sami ho tak z historického hlediska pokládali.

Vývoj války a velké vojenské náklady však způsobily, že většina nápadů skončila pouze na papíře. V případě šílené nacistické ideologie je jen dobře, že k podobným zásahům už nezbyl čas a nejhroznější válečný konflikt společně s Hitlerovou propagandou definitivně skončil.

Symbol zrady. Mluvil Karel Čurda dobrovolně, nebo z donucení? Více čtěte zde.

Hobby