Andrej Babiš

Andrej Babiš obdržel v roce 2019 spolu s Tomio Okamurou, Věrou Adámkovou a „dalšími hvězdami politického nebe“ zlatý bludný balvan v kategorii družstev za „blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“
  |   osobnost

Andrej Babiš je zakladatelem koncernu Agrofert. Kvůli využívání své velké ekonomické, politické a mediální moci ve svůj prospěch je často označován za oligarchu. Od prosince 2017 do prosince 2021 předseda vlády České republiky. Od října 2013 je poslancem Parlamentu ČR. v letech 2014–2017 byl ministrem financí a místopředsedou vlády Sobotkova kabinetu.

Kvůli čerpání dotací z veřejných zdrojů a státním zakázkám je Andrej Babiš obviňován ze střetu zájmů. Svoji kandidaturu na Hrad oznámil 30. října 2022. 

V roce 1980 se stal členem Komunistické strany Československa. V roce 1980 jej začala Státní bezpečnost  evidovat jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem "Bureš". Expremiér jakoukoli vědomou spolupráci s StB popírá, ovšem v roce 2021 objevená karta agenta Bureše dokazuje, že s StB spolupracoval dobrovolně.

V roce 2011 založil občanskou iniciativu nazvanou Akce nespokojených občanů, z níž později vzniklo hnutí ANO 2011, v srpnu následujícího roku se stal jeho předsedou. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 hnutí ANO zvítězilo a získalo 78 poslaneckých mandátů, 6. října ho prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem.

V září 2017 a lednu 2018 byl, již jako poslanec, opakovaně vydán Poslaneckou sněmovnou ČR k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Podle analýzy neziskové organizace Evropské hodnoty z roku 2022 napomáhá Andrej Babiš v České republice šířit vliv Číny a Ruska, přičemž více ho šíří už jen bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a poslanci strany SPD. Andrej Babiš byl jedním z aktérů uvedených v seznamu Pandora Papers.

Vybrané články na téma "Andrej Babiš":
Babiš nemůže dělat prezidenta, protože je nevzdělaný ignorant. Usvědčily ho děti

Babiš proti všem, na televizní debaty kašle. Stačí mu čekat, až se příznivci Nerudové a Pavla rozhádají

KOMENTÁŘ: Zemanova poslední sviňárna aneb Babiš se všem vysměje do xichtu

S Babišem může na Hrad usednout i Agrofert. V případě výhry už ve střetu zájmů nebude

Urputné hovado chce na Hrad, zachraň se, kdo můžeš!

Babišovy zlatokopky se neztratí. Jedna by chtěla vést schůze ve Sněmovně, druhá už pečuje o miliardy z EU

SATIRA: Babiš objevil pikantní fotky Mračkové, Česko kvůli tomu přišlo o prezidentku

Komu by se chtělo do francouzských tepláků? Babiš se z nich může vyvléknout. Jenomže co s paní Monikou?


Zdraví a styl