Herec, který uměl zahrát vše: Životní role Jaroslava Marvana, které tak milujeme

Jaroslav Marvan uměl zahrát vše
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Revizor Gustav Anděl, generální inspektor drah Kokrhel, revírní inspektor Čadka nebo rada Vacátko. To je jen několik životních rolí, které dostaly herce Jaroslava Marvana na vrchol. Je však pravda, že nebýt skvělého hereckého výkonu této legendy, tak by mnoho filmů a seriálů takový úspěch jistě nemělo. Pojďme zavzpomínat na ty nejlepší z nich.

Jaroslav Marvan působil už v mládí starším dojmem, proto vždy hrál zralé muže. Většinou se jednalo o profesory, inspektory, policejní komisaře nebo advokáty. Uměl se však poprat i s postavou dělníka nebo zločince. Jeho tvář, mimika a gesta uměly zahrát vše, co bylo potřeba. 

První důležitá role

Prvním filmem Jaroslava Marvana, který stojí za zmínku, je zcela jistě melodrama Páter Vojtěch z roku 1936. Tam ho režisér Martin Frič obsadil do role mlynáře, jehož synem byla tehdejší hvězda filmového plátna Rolf Wanka.

Kultovní komedie

O dva roky později si srdce diváků získal v kultovní komedii o profesorech a studentech s názvem Škola základ života. Tam si zahrál po boku takových velikánů, jako byl František Filipovský nebo Ladislav Pešek. Vtipné je, že tam jako profesor češtiny peskuje studenta Krhounka, jehož si zahrál právě František Filipovský, který byl jen o šest let mladší než Marvan.

Adina Mandlová

Na začátku druhé světové války byl Marvan na hereckém vrcholu. Bylo mu necelých čtyřicet let a účinkoval třeba v deseti filmech ročně. V několika se objevil s tehdejší hvězdou Adinou Mandlovou. Tato dvojice diváky zaujala především ve snímku Dva týdny štěstí, kde herečka ukazuje svůj sarkastický humor. Dokonce se říkalo, že právě při natáčení tohoto filmu ji Marvan uháněl.

Inspektr Anděl

Po dlouhém nuceném přerušení stojí za zmínku komedie, které se staly v naší vlasti více než slavné a Marvan v nich exceluje jako inspektor Anděl. Nerudný revizor drah diváky nadchl a málo se ví, že tento odborářský film vlastně vznikl na objednávku.

Divoká šedesátá léta

Šedesátá léta byla pro Marvana celkem divoká. Nejen, že zjistil, že je ve svých 58 letech otcem nemanželské dcery, ale samozřejmě to mělo dopad i na seriózní pozlátko, které vždy ukazoval divákům. Pak přišla i role bagristy v temném dramatu Sedmý kontinent. V tomto filmu mohli dívaci vidět začínající herce Waldemara Matušku nebo Josefa Zímu.

Hořká komedie

Zavzpomínat bychom měli ještě na zapomenutou komedii Klec pro dva, kde si Marvan zahrál věčně nadávajícího podnájemníka v bytě starého mládence Vladimíra Menšíka. Parťačku mu v tomto hořkém snímku dělala krásná a tehdy téměř neznámá Consuela Morávková.

Životní role

Životní role však na Marvana stále ještě čekala. Psal se rok 1968, když mu režisér Jiří Sequens nabídl roli kriminálního rady Vacátka. Věděl, že to bude pro Marvana ideální zakončení kariéry ve velkém stylu. A měl pravdu! Jako vrchní rada Vacátko se k nám na televizních obrazovkách pravidelně vrací už několik desetiletí. Říká se, že Marvan byl dokonce prvorepublikovému inspektorovi, který byl inspirací pro známý seriál, opravdu podobný.

KAM DÁL: Šarlatán Mikulášek. Přírodními metodami léčil nacistické špičky, ale také komunistického prezidenta


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru