Vánoce Jakuba Prachaře: Kvůli Klusovi přišel o svůj největší sen. Štědrovečerní pohádkou chtěl uctít památku dědečka

Ondřej Sokol v roli národopisce-skeptika Jiráčka
Zobrazit fotogalerii (7)
  |   osobnost

Populární herec a muzikant Jakub Prachař, syn slavných rodičů Dany Batulkové a Davida Prachaře, nemá rozhodně o pracovní nabídky nouzi. Je oblíbený u mnoha diváků napříč generacemi. Objevuje se v českých filmech, hádá v pořadu Inkognito a do toho ještě stihl natočit vánoční pohádku. Původně měla být ale štědrovečerní. Prachař tak zažil největší zklamání letošního roku. 

Jakub Prachař zažívá v osobním životě velkou lásku. Po boku mladé herečky makedonského původu Sary Sandevy září a nemůže se jí nabažit. Jinak tomu nebylo ani teď v týdnu, kdy čekala jeho drahou polovičku premiéra nové hry s názvem Okupace v Divadle Bez zábradlí. Tu přišel podpořit osobně a na konci představení jí věnoval obří puget. Sara mimo jiné na divadelních prknech ukázala, že má doslova modelkovské míry a z fleku by mohla přijmout pozvánku na přehlídku Victoria’s Secret.

Ilja Prachař jako legendární chamtivec Trauntenberk

Jakub Prachař zažívá svůj nejlepší rok. Konečně překonal náročný rozvod s modelkou Agátou Hanychovou, zakotvil u své krásné Sary a i péče o malou dceru Miu mu už nekomplikují neshody s bývalou manželkou. Přesto zažil velké zklamání. Pohádka Krakonošovo tajemství byla na České televizi přesunuta ze Štědrého dne na 25. prosince. A rázem už to není štědrovečerní pohádka! Natočit takovou byl přitom Prachařův velký sen. 

Ilja Prachař, Jakubův dědeček a otec Davida Prachaře, si v legendárních Krkonošských pohádkách zahrál Trauntenberka. Šlo o večerníčkový seriál o bájném vládci Krakonošovi, který natočila režisérka Věra Jordánová v Československé televizi. Všechny díly jsou založeny na stejném principu. Zlý a chamtivý Trauntenberk se snaží na úkor Krakonoše získat výhodu pro sebe. Za to je vždy vytrestán. Objevuje se zde typický boj dobra se zlem. Obvykle do toho také chamtivec zapojí své služebnictvo, které ze strachu z trestu pokyny svého pána plní a Krakonoš je z trestu vynechá.

Trable scenáristky Boženy Šimkové

Legendárního Krakonoše si zahrál František Peterka, hajného Zdeněk Řehoř a Anče Hana Maciuchová, kterou si mnozí pamatují také z její velké role v seriálu Ulice televize Nova. Kubu hrál Jaroslav Satoranský. Zajímavostí je, že scénáře k sedmi dílům večerníčku Krkonošských pohádek napsala Božena Šimková, která byla v titulkách schovaná pod jmény Zdenky Podhrázské a Marie Kubátové. A to z důvodu své iniciativy na shromáždění vydavatelství Naše vojsko, kdy vystoupila proti podplukovníkovi, který nazval umělce bandou intelektuálů. 

Z nakladatelství odešla sama, ocitla se ale na černé listině. Měla možnost emigrovat, ve své rodné zemi ale setrvala a přes dvacet let nemohla veřejně vystoupit se svými díly. Publikovala stále, ale pod jmény svých přátel. Scénář napsala také například k pohádce Sedmero krkavců v hlavních rolích s Luďkem Munzarem a Milenou Dvorskou. Dnes je jí krásných 83 let a patří mezi uznávané umělce české literární scény.

Pohádka nahrazena Tajemstvím staré bambitky 2

Ačkoliv původně měla být pohádka štědrovečerní, nakonec ji nahradí Tajemství staré bambitky 2, kde zazáří Tomáš Klus. „Nedá se nic dělat a já bych chtěl apelovat na všechny naše fanoušky, aby si zapnuli televizi pětadvacátýho prosince a před dětma předstírali, že je čtyřiadvacátýho, abychom měli my všichni pocit, že jsme opravdu natočili tu štědrovečerní pohádku," řekl smutně Jakub Prachař o změně vysílacího dne. Zahrál si v ní postavu Štěpána, Krakonoše bude hrát David Švehlík. Pohádka vypráví příběh z podkrkonošského zámku Hůrka, kam přijede nový majitel Štěpán se svou snoubenkou komtesou Blankou. Přijíždí s nimi také mladší bratr Adam, který se zamiluje do dívky, kterou srazí přijíždějící kočár. Na hlavní aktéry také čeká velký úkol – rozluštit největší Krakonošovo tajemství. 

Na pohádku se můžete těšit 25. prosince 2022 na České televizi.

Zdroj: Česká televize, wikipedia.org, ahaonline.cz

KAM DÁL: Nejkrásnější chlapeček filmového plátna: Jak dnes vypadá Mikey z filmu Kdopak to mluví?