Český betlém, který nemá ve světě obdoby

Nádherně propracované jesličky jsou světovým unikátem
04.01.2020 - 15:30  

Být zapsán v Guinessově knize rekordů, to už něco znamená. Ono byste na světě jen těžko hledali velkolepější jesličky než ty, které se nacházejí v Jindřichově Hradci. Jedna z nejnavštěvovanějších památek jihočeského kraje rozhodně stojí za pozornost, už jenom kvůli neuvěřitelnému příběhu jejich stvořitele.

Tomáš Krýza se údajně už v devíti letech inspiroval svým strýcem, který právě stavěl jesličky. Fascinován a okouzlen již tehdy prohlásil: “Až budu velký, postavím také takové jesličky, ale ještě větší a krásnější.”

Slova nebyla vyřčena ledabyle do vzduchu, protože již ve svých osmnácti letech začal tento sen realizovat. Načal tak práci, která trvala neuvěřitelných šedesát let.

Celoživotní práce stojí za to!

Posedlost na každý den

Až když proti nim stojíte čelem, pochopíte, jak neskutečně složitá a zdlouhavá práce stála za zrodem unikátního mechanického betléma. Jejich stvořitel, měšťan a punčochářský mistr Tomáš Krýza, za šedesát let nevynechal den, který by nevěnoval svému snu. Řeč čísel hovoří jasně. Pro betlém vyrobil 1 398 figurek lidí a zvířat a z toho 133 je pohyblivých. Celý betlém zabírá až 60 metrů čtverečních místnosti v muzeu Jindřichova Hradce.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru