Nejslavnější siamská dvojčata byla českého původu: Když Rozálie umírala na zápal plic, Josefa se rozhodla odejít s ní

24.11.2020 - 12:30  

Když se roku 1878 v malé vesnici Skrýchov na Táborsku schylovalo k porodu, nikdo netušil, že uvidí něco do té doby nevídaného. Nejen, že se mladé ženě narodila dvojčata, ale navíc byla obě děvčátka srostlá pánví a měla společné vylučovací a pohlavní orgány.

Když se mladé paní Blažkové nachýlil čas porodu, tak netušila, že čeká dvojčata. Překvapení bylo o to větší, když zjistila, že jsou její miminka srostlá k sobě. Když se z prvotního šoku oklepala, dala jim jména Josefa a Rosálie. 

Společné orgány

I přes překvapení lékařů, kteří děvčátkům dávali maximálně několik měsíců, se měly děti čile k světu i přes společné pohlavní a vylučovací orgány. Možná si rodiče občas přáli, aby to tak nebylo, přece jen se narodily v době, kdy svět takovýmto odlišnostem nepřál a považoval je za Boží trest.

Odlišnosti povah

Dívky byly naprosto odlišné, tak rozdílné povahy by těžko pohledal. Róza byla společenská, usměvavá a komunikativní, zatímco Josefa byla náladová a neustále si na něco stěžovala.

Přírodní úkaz

Siamská dvojčata by nejspíš čekal těžký život, měla však štěstí a narazila na barona Nádherného z Borutína, který jimi byl tak ohromen, že nabídl rodině peníze, když mu dívky dá. Ty pak pro něj vystupovaly v nejrůznějších show jako přírodní úkaz. 

Cestování

Nutno podotknout, že baron dbal i o jejich vzdělání. Obě uměly několik světových jazyků i hrát na housle či harfu. Vystupoval s nimi ve Francii, Německu, ale i v Americe. Česká dvojčata byla raritou pro celý svět a vydělávala baronovi nemalé peníze.

Kniha

Dokonce o nich byla napsána kniha. Ujal se jí tehdy začínající novinář Egon Erwin Kisch, který se snažil o sestrách vytvořit něco, co tu o nich ještě nebylo. 

Společný porod

Sestry na něj však neměly příliš času, jedna z nich totiž rodila. I přesto, že dítě bylo Rózy, Josefa s ní musela přetrpět sex, celé těhotenství i porodní bolesti. Říká se, že o usměvavější Rozálii měli muži hodně zájem, což Josefa nelibě nesla.

Dojemné gesto

Za první světové války si sestry Blažkovy otevřely hospodu, díky čemuž našetřily peníze, za něž se vydaly po válce zpět do USA. Tam však roku 1922 Rozálie onemocněla zápalem plic a bylo jasné, že zemře. Lékaři Josefě nabídli, že ji zkusí od sestry oddělit, aby přežila. Ona prý ale odmítla. Řekla, že když s ní žila celý život, společně s ní také zemře. O půl hodiny později sestry Blažkovy odešly z tohoto světa. Společně.

KAM DÁL: Kdo byl skutečný baron Prášil a co doopravdy prožil? Jeho historky baví dodnes a stopu zanechal i v medicíně.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru