Včely umírají ve velkém, může to způsobit pohromu. Jsme na nich totiž závislí

Včely vymírají! Jak je zachránit a proč najdete níže
 

Bez včel bychom přišli o celou třetinu jídla na světě, tedy o každé naše třetí sousto! Bez nich by velká část světové produkce potravin prostě zmizela. Včely ale vymírají, ničí je pesticidy a nemoci. Zatím ale není důvod k panice, můžeme pomoci!

Včely a další opylující hmyz hrají naprosto zásadní roli při zachování světového ekosystému a potravin. Spolu s dalším hmyzem opylují zhruba tři čtvrtiny rostlin, které produkují 90 % jídla na světě.

Třetina produkce jídla na světě je závislá na včelách. Můžete si to představit tak, že každé třetí sousto, které si naberete, by tu bez včel nebylo. Se stále rostoucí světovou populací potřebujeme potravin čím dál tím více. Bez třetiny světové produkce jídla bychom se zkrátka neobešli.

V posledních letech se ale objevuje stále více zpráv o jejich úbytku. Některé druhy včel už dokonce vyhynuly. Za jejich vymírání mohou pesticidy, nemoci a úbytek jejich přirozeného prostředí. Ještě ale není vše ztraceno. Je tu i několik způsobů, jak můžeme se zachováním včelstev pomoci.

Sázejte ve shlucích

Sázejte rostliny vždy tak, aby bylo více rostlin pohromadě. Včely a další opylovači rádi maximalizují svoje úsilí hledáním míst, kde je hodně pylu nebo nektaru.

Žádné pesticidy

Nepoužívejte na své květiny žádné pesticidy. Pesticidy sice zneškodní škůdce, ale bohužel také tvory, kteří nám jsou užiteční. Používáním pesticidů můžete včelám znatelně zkrátit život nebo je o něj i připravit.

Pampelišky

Jakmile vidíte na svém dvorku pampelišku, popadnete sekačku nebo srp a běžíte se s ní vypořádat? Chyba. Nechte pampelišky pampeliškami. Mohou být pro včely důležitým zdrojem živin.

Miska s vodou

Včely také potřebují pít, na většině vodních ploch jim ale hrozí utonutí. Umístěte na zahradu mističku s kamínky a zalijte ji vodou tak, aby kamínky nepřekrývala. Včely se tam budou moci napít bezpečně.

 

Zdroj: House and Garden

 

KAM DÁL: Často vás bolí hlava? Lékař vysvětluje rozdíl mezi neškodnou bolestí a příznaky vážné nemoci.