Vražda sedmiletého děvčátka pobouřila veřejnost: Slíbil jí obrázky z pohádkové knížky, pak ji sexuálně zneužil

Dítě nalákal na pohádkovou knížku
  |   zajímavost

Vojtěch Běloch dvakrát pohlavně zneužil žákyni první třídy Marcelu Konečnou ve svém bytě v Dubňanech u Hodonína v roce 1973. Veřejnost sepsala petici, zaslala ji k soudu a žádala jeho smrt. Dokonce existovaly důvodné obavy, že bude při rekonstrukci činu místními občany lynčován. 

Vojtěch Běloch byl sexuální vrah, který vraždil v podobný čas jako Jaroslav Papež. Vychodil pouze pět tříd základní školy, při spáchání činu mu bylo 42 let. Byl dokonce ženatý a měl tři děti. V roce 1958 byl odsouzen za pohlavní zneužití třech malých dětí na 10 let. Po pěti letech ho ale pustili na podmínku.

Vyhlédl si dívku, která šla lesní cestou

Ačkoliv důvodem k propuštění bylo celkem 17 kázeňských odměn, ještě v podmínce byl odsouzen za pohlavní zneužití desetileté školačky a dostal 18 měsíců vězení. K tomu mu bylo připočteno i pět podmíněně prominutých let. Přišla ale amnestie tehdejšího prezidenta Antonína Novotného a trest mu byl zkrácen o 18 měsíců. Celkem si odseděl za pohlavní zneužívání dětí zmíněných 10 let. Propuštěn byl na jaře 1970.

Výčet jeho obětí však tehdy ještě neskončil. V prosinci 1973 si vyhlédl dívku, která se ze školy vracela lesní cestou. Slíbil jí, že jí ukáže obrázky z pohádkové knížky, a nalákal ji tak sobě do bytu. Malá Marcelka mu nevěřila, on ji ale ujistil, že v jeho bytě se nachází i její maminka. Byl velmi ostražitý. Bál se, aby si někdo nevšiml, že jde s malým děvčátkem sám, a tak ji přikázal, aby šla deset metrů za ním. 

Dítě hledalo celé město

Po příchodu domů ji přes její pláč dvakrát pohlavně zneužil a ze strachu z prozrazení poté uškrtil. Krátce na to si šel koupit pivo. V obchodě potkal několik lidí a vytvořil si tak na kritickou dobu alibi. Když se setmělo, odvezl její tělo na motocyklu do lesa. V lese mrtvé tělo dívky zahrabal a její věci rozházel po okolí. V době, kdy byla malá Marcelka mrtvá, ji už dávno hledal její otec.

Mrtvolu dítěte hledalo více jak 200 občanů města sedm dní, dokonce si někteří vzali pracovní volno. Mezitím už byl ale Běloch ve vazbě, kde se prý pološeptem modlil, aby napadl sníh a mrtvola se nenašla. 

Rodičům měl zaplatit odškodné

Během vyšetřování poté opakovaně měnil svou výpověď, dokonce přiznával další případy pohlavního zneužití, mluvil i o napadení neznámé ženy, kterou pak v řece utopil. Ta byla skutečně nalezena, kriminalistickými metodami bylo ale vyloučeno, že by se na tom Běloch jakkoliv podílel. Sexuologové u něj tehdy zjistili deviaci s prvky fetišismu. Jeho náprava byla nemožná. Rodičům zavražděného dítěte měl tehdy zaplatit 7 089,10 Kč jako odškodné. To ale nikdy nezaplatil. 

Jeho případ ale tehdy odhalil systémové nedostatky při zacházení s takovým druhem pachatelů a byl pro veřejnost velmi pobuřující. V roce 1975 byl Běloch popraven. 

Zdroj: kriminalistika.eu, wikipedia.org

KAM DÁL: Největší boháči roku 2022: Nechybí Elon Musk, Jeff Bezos nebo majitel obchodů Louis Vuitton a Sephora.