Štěně za vysvědčení není hračka. Jak se o něj správně starat?

Dobře si promyslete, co pořízení takového psa znamená
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Přemýšlíte, o tom, že si pořídíte domů malé štěňátko? To s sebou ale kromě roztomilosti a hravosti přináší i starosti či změny v domácnosti. Přinášíme vám pět praktických rad, které soužití s novým zvířecím členem domácnosti usnadní. 

Prakticky denně vidíme v televizi nebo čteme na nejrůznějších webech či v novinách příběhy, jak si lidé pořídí psa a pak ho odloží, v lepším případě k rodinným příslušníkům, v horším do útulku. Nejhorší scénáře s krabicemi a popelnicemi snad ani nebudeme popisovat. Je dobré si uvědomit, co takový pes znamená a co pro něj musíme udělat.

Pes musí mít stálé místo

Již od začátku by měl pejsek vědět, kde má svůj pelíšek. Opravdu nutně ho potřebuje, neberte to tedy na lehkou váhu. Najděte mu takový, kde není průvan, příliš zima nebo teplo a pes z něj bude mít přehled o dění v domácnosti, například v kuchyni.

Nevhodná jsou vyvýšená místa, jako je gauč, křeslo apod., pejsek by tak dostal pocit, že je v hierarchii smečky nad vámi. I když je to někdy těžké, rozhodně pejskovi nedovolte s vámi spát v posteli, zvykne si na to a neodnaučíte ho to.

Jak zabránit loužičkám?

Čistotnost patří k přirozeným projevům psa, takže si malou potřebu nechává až na ven. Malá štěňátka ale tento smysl nemají úplně vyvinutý. S počůranou podlahou je potřeba se ze začátku smířit. Určitě to není vždy o fyzických trestech nebo až příliš hlasitém křiku. To byste také mohli štěně pěkně vyděsit.

Pachatelé trestného činu týrání zvířat by měli být nově přísněji postihováni. Novelu trestního zákoníku, která zvyšuje sankce za týrání zvířat, představila TOP 09. Nově bude možné přísněji stíhat majitele a provozovatele takzvaných množíren, kteří v nevyhovujících podmínkách rozmnožují pro zisk větší množství psů nebo koček.

Vyhraďte mu raději místo, nejlépe v předsíni, kam dáte plínky. A vždy, když uvidíte, že pes chce udělat loužičku, tak ho tam přeneste. Ze začátku choďte s pejskem zhruba každé dvě hodiny ven (pravidelně po jídle, po hraní, ráno, před spaním…) a pokaždé, když vykoná potřebu, ho chvalte a odměňte.

Vhodné krmivo

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech a trhu. Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin - aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu.

Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27 %, u menší plemen okolo 30 %. "Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny," říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na psí výživu.

Správné rituály

V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. "Podstatné je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Aby nedošlo k torzi (přetočení) žaludku. Optimální je 30 minut," dodává Martin Pučálka.

Pejska při jídle nikdy nerušíme. Misku s jídlem také nenechávejte u pejska delší dobu než půl hodiny. To, co pejsek nesní, odneseme. Naučíme ho tak dojídat. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody hned vedle jídla.

Alespoň základní výcvik

Již od šestého týdne je štěně připravené začít s jednoduchým výcvikem. To, co zanedbáte ve štěněčím věku, se vám pak ve starším věku vrátí v podobě výchovných problémů. Pro začátek začněte se základními povely, jako je sedni, lehni a přivolání.

Základem je štěně vždy pochválit pamlskem. Nikdy mu nedávejte pamlsky jen tak bez důvodu, pouze když provede dobře určený povel. Cvičení nikdy časově nepřehánějte, pro pejska to stále musí být hra. Jakmile vidíte, že ztrácí zájem, přestaňte s výcvikem. Důležité je, aby pejsek vždy příkaz dokončil.

Jak uchránit pejska před zimou? Mnohdy může jít doslova o život. Více čtěte zde