Chcete mít spoustu přátel, peníze a žít šťastně? Pěstujte TLUSTICI!

Nenáročný sukulent můžeme pěstovat jako bonsai
  |  

Tlustice není označení pro nějakou korpulentní osobu. Je to pokojová rostlina, sukulent se silnými listy, které slouží jako zásobárna vody pro období nedostatku. Snadno ji pěstují i začátečníci. Kromě toho se o ní tvrdí, že přináší lidem pozitivní energii a peníze.

Tato rostlina je evergreenem Afriky, ale stala se velmi populární po celém světě. Má krásné zelené a oválné listy připomínající mince. Jsou pevné, lesklé a hladké, ukládají v sobě vodu. Brzy na jaře může kvést malými bílými nebo růžovými květy připomínajícími hvězdy. V závislosti na úrovni slunečního záření dostávají listy při okrajích červenou barvu, ale nemusí to tak být. Rostlina potřebuje přezimovat od října do dubna.

Dárek pro novomanžele
Tlustice je symbolem štěstí. Rozhodně je tak perfektním dárkem pro někoho, kdo začal s podnikáním nebo právě uzavřel manželství. Pro takové účely je tlustice znamenitou volbou. Tato rostlina má zelenou barvu podobnou nefritu s názvem jadeit, jemuž se pro jeho údajné léčivé schopnosti říká ledvinový nebo také bederní kámen. Listy tlustice jsou připodobňovány mincím a přitahují tak materiální bohatství a prosperitu.

Tlustice a Feng Shui
Chcete-li, aby tato rostlina měla význam pro finanční požehnání, umístěte ji do jihovýchodního rohu vašeho domova. Každý nový list bude znamenat zvýšení vašeho bohatství. V období květenství znázorňuje hluboké přátelství. Růžové a bílé květy odráží jemnou péči a pozornost, kterou jí majitel dal. Sladká vůně tak určuje trvající přátelství. To o tlustici říká Feng Shui - stará čínská metoda praktikovaná po tisíce let – zkoumá interakci lidí a jejich prostředí.

Odborníci Feng Shui tvrdí, že stálezelené rostliny jako třeba právě tlustice vejčitá vyzařují kromě dobré energie i naladění se na oblast podnikání. Pokud lze o nějaké rostlině říci, že evokuje štěstí, přátelství a materiální bohatství, je to právě tlustice vejčitá. Říká se jí také strom přátelství, peněz a štěstí. Je velmi odolná a péče o ni není náročná.

Z malé tlustice se za několik desítek let může stát i obr vážící metrák

Péče o tlustici vejčitou
Přestože je pud sebezáchovy tlustice velmi silný, krásnější a "tlustší" bude ve chvíli, kdy se o ni budeme patřičně starat. Při dobré péči se může dožít i několika desítek let. Dá se pěstovat a tvarovat jako bonsaj a po letech péče má silný stromový kmen.

Tlustici umístíme na světlý okenní parapet. Zálivku přizpůsobíme množství světla. Nyní v zimě rostliny nedostávají potřebnou intenzitu, tedy ani pravidelně nezaléváme. Vody dáváme jen tolik, aby se nezačaly svrašťovat listy. Starší tlustice nezaléváme vůbec, je třeba docílit opadání spodních listů, aby tlustice "zhubla" a příští rok kvetla.

S hnojením a zaléváním to nepřehánějte
Určitě je nyní nebudeme hnojit. Celkově je k hnojení i za plné vegetace potřeba přistupovat velmi střídmě. Mladé a malé tlustice nehnojíme vůbec. Starší a dlouho nepřesazované asi 3x ročně na jaře slabým minerálním hnojivem s velkým obsahem fosforu a s co nejmenším obsahem dusíku, obvykle hnojiva označená „na květ". Přehnojené sukulenty ztrácejí barvy, sice rychleji rostou, ale v zimě snadno hnijí. Substrát by měl obsahovat písek a jakoukoliv půdu s nízkým obsahem humusu (hlinitou složku) v poměru 1:1. Komerční substráty s vyšším obsahem rašeliny nejsou vhodné.

Jak přesazovat a množit
Rostlinu přesazujeme kdykoliv během roku, ale jen nevejdou-li se kořeny do květináče. Na dno květináče vždy nasypeme hrubý písek, aby mohla voda rychle odtékat. Starším rostlinám měníme pouze vrchní zeminu v květináči. Rostlinu množíme stonkovými řízky na jaře nebo v létě. Stonkové řízky zasadíme do misky s vlhkou rašelinou, jakmile rostlinky zakoření, můžeme je přesadit.

Nádoba na pěstování tlustice by měla být tak velká, aby udržela rostlinu a nepřevrátila se. Pro zimování se hodí nižší teploty kolem 10–15 °C. Když by se nám rostliny v důsledku zimní nerovnováhy základních prvků vytáhly, můžeme je bez obav zjara seříznout. Tlustice se klidně může dožít i sta let, měřit přes 2 metry a vážit kolem dvou metráků.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru