Kauza dětí s poleptanými plícemi: Nikdo nevěděl, co se děje. Doktoři nejprve léčili zápal plic

Maminka hospitalizovaného školáka myslela, že syn již v pátek půjde z nemocnice domů. Nakonec v Motole tráví celý víkend, v pondělí ho čeká další vyšetření.
  |  

Většina z řevnických školáků, kteří byli ve čtvrtek bruslit na černošickém stadionu, skončila v péči lékařů. Jak jsou na tom ti, které si v nemocnici nechali? A jaké drama prožívají jejich rodiče?

O události, které se odehrála ve čtvrtek dopoledne na černošickém stadionu, vás průběžně informujeme. Z cca 60 školáků, kteří vyrazili na hodinu bruslení, většina skončila v nemocnici s poleptanými plícemi. Přesná příčina, která poškodila dětem plíce, doposud není známá. Rodiče ani samotní lékaři proto zpočátku nevěděli, co mají vlastně dělat.

Může dojít k zástavě dechu, varovali maminku lékaři

„Všimla jsem si, že synovi není dobře. Měl zarudlé oči, bolela ho hlava. Zakašlával se při dýchání,“ popisuje návrat svého syna ze školy ve čtvrtek odpoledne Leona Davidová. Jindy živé a neposedné dítě přišlo ze školy a jen leželo v posteli. „Zavolala jsem kamarádce, jejíž dva synové hrají závodně hokej. Zeptala jsem se jí, jestli její kluci neměli někdy takové dýchací obtíže. Potvrdila mi, že něco takového by se mohlo stát. Řekla, že to možná  bude mít souvislost s chlazením ledu. Používá se na něj snad čpavek, těkavé látky. Prý je možné, že se stala nehoda, těkavá látka unikla a tím pádem mohlo dojít k poškození dýchacích cest,“ dodává Davidová.

Se synem ihned vyrazila do nemocnice. Rentgen odhalil, že na plicích skutečně došlo k poškození a lékaři doporučili hospitalizaci. „Když jsem za ním v pátek přijela, myslela jsem si, že si ho odvezu, protože na pohled už vypadal lépe,“ líčí Davidová. Opak však byl pravdou. Další vyšetření odhalilo závažnější poškození, synovi nasadili medikaci a rozhodli, že v nemocnici zůstane na pozorování celý víkend. „Vystrašili mě, že může dojít i k zástavě dechu. Původně jsem si totiž myslela, že můžu sledovat i doma, jak dýchá. Doktor mi to rozhodně nedoporučil.“

Zezačátku léčili zápal plic. Teď neví, zda se potýkají s chlorem nebo amoniakem

Další z rodičů Ondřej Pikal zažil ze strany doktorů zpočátku úplnou bezradnost. „Zezačátku syna léčili na zápal plic, než se objevily další případy,“ říká. Lékaři však stále nemají úplně vyhráno, protože látka, která dětem ublížila, není známá. „Musela to být těkavá látka, která z těla už dávno vyprchala a nechala v něm jenom tu napáchanou škodu. Už nemají jak zjistit, co to bylo zač. Podezření je buďto na čpavek-amoniak, anebo na chlor. Říkali mi, že každá látka se může v těle dál chovat jinak a na každou z nich by měla být i úplně jiná medikace,“ interpretuje Leona Davidová, co se dozvěděla od lékařů.

Tito rodiče byli podle všeho jedni z prvních, kteří s dětmi do Motola dorazili. Leona Davidová říká, že informace hned předala škole. Ta následně rodiče vyzývala k tomu, aby s dětmi do nemocnice zamířili. Více k postupu školy nám již dříve prozradila paní ředitelka Škaloudová (čtěte ve článku Špatně se jim dýchalo a nevěděli proč).

Stadion by se měl k události postavit čelem, myslí si maminka hospitalizovaného chlapce

Hokejový klub SK Černošice vyjádřil rodičům omluvu. Zároveň zopakoval, že měření únik čpavku neprokázala.  „Na zimním stadionu, byla přijata zvýšená bezpečnostní opatření. V pondělí provedou pracovníci hygienické stanice opětovné kontrolní měření a součastně bude provedena preventivní kontrola chladícího zařízení,“ dodávají.

„Byla bych ráda, kdyby se zimní stadion k celé věci postavil čelem. Pokud se opravdu stala nějaká nehoda nebo závada zařízení, bylo by dobré sjednat nápravu, aby se takové neštěstí už neopakovalo,“ říká Leona Davidová. Správce stadionu Miroslav Slapnička je v případě snížení tržeb v důsledku tohoto obvinění připraven bránit se soudní cestou, jak uvedl pro ECHO24. (Více podrobností ve článku Příčinou kolapsu školáků jsou prý plíce poleptané čpavkem.)

O kauze jsme napsali: