Divoká Šárka nabízí skutečně ledové osvěžení

V posledních dnech míří na koupaliště řada lidí. Neodradí je ani delší procházka od nejbližší zastávky či parkoviště.
Zobrazit fotogalerii (6)
 

Nezajímá vás velikost koupaliště, množství návštěvníků ani ceny? Je vaším hlavním kritériem, aby voda byla patřičně studená? Pak zamiřte na Divokou Šárku.

Před dvěma dny jsme vám přinesli reportáž z údajně nejčistšího pražského koupaliště Motola. Rybník nedaleko fakultní nemocnice nás příliš nenadchnul (celou recenzi si můžete přečíst zde). Dalším přírodním koupalištěm, které Krajská hygienická stanice označila za vhodné ke koupání, je betonová nádrž nacházející se přímo uprostřed přírodní rezervace Divoké Šárky. Jak uspěla Šárka v našem hodnocení?

Studená nebo studenější?

Můžeme potvrdit, že s kvalitou vody zde opravdu není problém. Nicméně její průzračnost mezi dvěma nádržemi značně kolísá. Staví nás to do rozhodnutí, zda se raději osvěžíme v méně čisté, ale teplejší vodě v nádrži blíže ke vchodu nebo zamíříme do druhého bazénu, který je na tom s čistotou lépe, ovšem voda v něm značně připomíná saunové bazénky.

Pokud však v neúprosných teplotách posledních dní skutečně toužíme na chvíli zchladit svá těla, Šárka nám toto přání splní bezezbytku. Nádrže napájené vodou ze šáreckého potoka se kvůli neúnosnosti studené vody pro návštěvníky nemění úplně každý den, koupání zde by ale opravdu nemělo být rizikové. Těžko zde lze udržet vodu jako z chlorovaného bazénu, když je areál Šárky v posledních dnech návštěvníky doslova obležen.

Voda je čistá a ledová. Za bazénem můžete vidět skřínky na úschovu věcí.

Šárka, šatny, sport

Návštěvníci nejsou líní si na koupaliště zajít kus cesty šáreckým údolím ani v teplotách atakujících čtyřicítku. Areál se totiž kromě dvou bazénů pyšní slušnou vybaveností. Nalezneme zde uzamykatelné boxy na oblečení i osobní věci. Jejich kapacita je ale omezená a rychle se naplní. Chcete-li využít úschovny, musíte být rychlejší než my. Když jsme do areálu dorazili před čtvrtou hodinou, všechny skřínky již byly rozebrané.

S postupujícím odpolednem padá do šáreckého údolí stále více stínu. Ve chvíli, kdy se již po ledové koupeli nemůžete ohřát na slunci, tak možná využijete místní nabídky sportů. Najdeme zde hřiště na plážový volejbal. (Viděli jsme na vlastní oči šikovné sportovce, kteří si přes síť zahráli i líný tenis). Divoká Šárka dále nabízí šest pingpongových stolů, přičemž většinu času ani nebyla všechna z nich využita.

Plážový volejbal, líný tenis nebo nafukovací míč? Hřiště můžete využít dle libosti.

Nadšené děti, nekonečné fronty

Nezapomnělo se ani na ty nejmenší. Děti tak mohou využít skluzavky do teplejšího z bazénu, v němž pohodlně dosáhnou díky hloubce 120 cm. Ty menší se bezpečně brodí brouzdalištěm s pár centimetry vody. Skupinově pak využívaly místní trampolínu, na níž si nadšeně zaskákaly.

Pro dospělé se nabízí občerstvení u místního stánku, čekání na něj jsou ovšem galeje. Stánky jsou pouze dva, což je vzhledem ke kapacitě areálu značně nedostačující. Snazší cesta vede skrz čekání na zmrzlinu a balené nápoje. Dodané ovocné pivo ovšem lednici podle nás nevidělo ani z dálky, Magnum za pětačtyřicet korun bylo již naštěstí v pořádku.

Druhá fronta se někdy klidně čtvrt hodiny prakticky nehýbe a její vystání znamená desítky obětovaných minut. Na jejich konci vás čeká například poměrně malá porce neslaných, nemastných hranolek za čtyřicet korun a nepříliš vychlazené Krušovice. Točené pivo se však dá pít o něco snáze než jeho plechovkový ekvivalent.

Stánek navíc by návštěvníkům jistě ukrátil dlouhé desítky minut stání ve frontě.

Pozor na parkování

Poslední věcí, na kterou bychom chtěli upozornit, je naivita řidičů při parkování jejich vozů. Přímo ke koupališti napříč rezervací pochopitelně s vozem nezajedete. Většina návštěvníků proto parkuje svá auta na placeném parkovišti za místním McDonaldem nedaleko tramvajové zastávky Divoká Šárka. Řadě řidičů se však za parking platit nechtělo, peníze místo toho vysázeli ve výsledku policii. Městští strážnici pokutovali auta během našeho příchodu i odchodu. Jednalo se o vozidla, která byla zaparkovaná přes silnici naproti parkoviště na travnaté ploše.

Divoká Šárka je tedy možná hůře dostupná než jiná koupaliště a disponuje rozhodně přemrštěnými cenami, celkově nás však potěšila. O kvalitu vody se zde starají dostatečně a přes víkendový nápor návštěvníků jsme nezaznamenali problém, že bychom si neměli kam položit deku. Rovněž nabídka sportovních aktivit představuje vítané zpestření pobytu u vody. Nevyjde-li na vás šatna, je tu dále ještě převlékárna.

Divokou Šárku tedy váhavcům, kteří si nejsou jisti volbou koupaliště, vřele doporučujeme. Naše další zastávka povede do Radotína.