Noc na Karlštejně se stejnojmenným filmem a středověkou hudbou

Nadcházející noc ze soboty na neděli bude jednou z mála, kterou lze strávit na Karlštejně.
  |  

Z Karlštejna se opět stane improvizované letní kino a umožní návštěvníkům, aby na něm strávili alespoň necelou jednu noc.

Ze soboty na neděli vypukne Hradozámecká noc. Návštěvníci mohou zamířit rovněž na slavný český hrad Karlštejn a užít si jeho neopakovatelnou noční atmosféru. Co je letos na hradě nového? A na co všechno se můžeme těšit? Na naše otázky odpovídal zástupce kastelána Ing. Lukáš Kunst.

Odkdy se hrad Karlštejn účastní Hradozámecké noci?

Účastníme se od prvopočátku od roku 2010. Tento ročník se konal pouze ve Středních Čechách.

Hrad Karlštejn
  • Založen v roce 1348, ke gotické přestavbě došlo až o více než století později
  • Vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV.
  • Hrad je národní kulturní památkou
  • Je součástí národní přírodní rezervace nazývající se karlštejnská vrchovina

Úplně původně akci zkušebně pořádal Středočeský památkový ústav. Protože akce byla úspěšná, zapojily se hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu po celé republice. K nim se pak začaly přidávat také některé soukromé památky.

Letos je okolo 80 účastníků, takže akce rozrostla opravdu hodně.

Jde hlavně o to, jestli daný objekt má co nabídnout. Například na některých zříceninách není osvětlení, takže by se mohlo stát, že se někdo zraní. Ne všechny objekty jsou vhodné k pořádání Hradozámecké noci.

Co bude letos na Karlštejně nového oproti předchozímu ročníku?

Hradozámeckou noc máme poměrně obdobnou. Největším tahákem je určitě už od začátku promítání filmu Noc na Karlštejně na hradební zeď. Tímto způsobem nám vznikne improvizované letní kino. Je to velmi vstřícně přijímáno veřejností. Diváci vždy zaplní celé nádvoří, kde si mohou zakoupit pivo nebo klobásu. Je zkrátka připraveno vše, co patří k filmovému večeru.

Noční prohlídky hradu se konají každou půl hodinu. Letos máme i něco nového a tím je koncert středověké hudby. Všechny aktivity na nádvoří jsou zadarmo včetně filmu Noc na Karlštejně. Prohlídky jsou placené.

Zaměřujete se na nějakou cílovou skupinu nebo je program určen všem věkovým kategoriím?

To je opravdu pro všechny věkové kategorie. Ačkoliv program trvá do dvou do rána, takže děti už by v tu dobu měly být dávno v posteli. Nicméně si myslím, že z programu si každý vybere.

Proč bychom měli strávit Hradozámeckou noc právě u vás?

Jedná se o jednu z mála příležitostí, kdy můžete strávit, když už ne celou noc, tak alespoň část noci na Karlštejně.

Na přesný program Hradozámecké noci se můžete podívat v kulturních pozvánkách na ČtiDoma nebo přímo na stránkách hradu Karlštejn.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru