Zámek Mníšek pod Brdy exkluzivně otevře jindy nepřístupnou místnost

Hradozámecká noc 2014. Ohňostroj nebude chybět ani letos.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Na zámku připravili pestrý program pro všechny věkové kategorie. Na malé návštěvníky čekají strašidýlka, větší bude napínat slečna Marplová.

Státní zámek Mníšek pod Brdy se Hradozámecké noci účastní už od jejího vzniku v roce 2010. Šestý ročník vypukne již tuto sobotu 29.8. Vzhledem k letitým zkušenostem s pořádáním této akce nás zajímalo, na co se letos můžeme těšit nového.

Strašidýlka, Cesta za pohádkou i dílna pro nejmenší

Hradozámecká noc 2014. Dětská prohlídka byla tehdy ve znamení magie.

„Pro děti je připravena prohlídka se strašidýlky. Jedná se o úplně novou prohlídku, která povede po 2. prohlídkové trase. Je určena pro děti ve věku tří až devíti let,“ sdělila ČtiDoma kastelánka zámku Ing. Jana Digrinová.

Přijdou-li strašidýlka malým návštěvníkům příliš děsivá, mohou se vydat na prohlídku po 1. zámeckém okruhu, kterou v Mníšku nazvali Cesta za pohádkou. Jakmile se děti nabaží cestování po zámku, mohou nechat odpočinout unaveným nohám a zaměstnat ruce ve výtvarné dílně. Program pro děti bude ve 21:00 završen ohňostrojem.

Nervy drásající detektivka i neprozkoumané reprezentativní komnaty

S malými dětmi přijdou rodiče a možná i jejich starší sourozenci. Ani těm nehrozí okusování nehtů a znuděné oloupávání zámeckých zdí.

Hradozámecká noc 2014. Dospělí se zase oblékli ve stylu první republiky.

Dospělí a děti od dvanácti let se mohou zúčastnit detektivních prohlídek se slečnou Marplovou. Hrdinka Agathy Christie vyráží zkoumat zločin na zámku již ve 20:00, pro velký zájem je však již tento čas obsazen. Zájemci si tedy momentálně mohou rezervovat pouze pozdější časy od 21:00 až 23:00.

Velké lákadlo představují rovněž reprezentativní komnaty s pozdně barokní koupelnou. Komnaty představují pro návštěvníky jindy nepřístupnou část zámku. Kastelánka zámku nám prozradila, že v prostorách někdo bydlí. Po dohodě s obyvatelem zámku se však komnaty na sobotní odpoledne a večer uvolnily. 

 

Barokní koupelna
  • Pozoruhodným prvkem je patrně rovněž pozdně barokní lázeň v přízemí při stejném nároží
  • Její řešení, později drasticky obnovené, svědčí o starší barokní tradici, kdy vlastní lázeň tvoří prohlubeň – vlastně zapuštěný bazén
  •  Celek byl od počátku zvýrazněn náročnější iluzivní výmalbou snažící se při koupání vytvořit iluzi pobytu ve volné, pokud možno velice exotické krajině

 

Více informací o Hradozámecké noci naleznete v kulturních pozvánkách nebo přímo na stránkách zámku Mníšek pod Brdy.