Karel Čapek: Nezískal Nobelovu cenu i přes sedm nominací. Může za to Adolf Hitler?

Karel Čapek nebojoval zbraní, ale slovem
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Slavný spisovatel Karel Čapek je zcela nepopiratelně zásadní postavou české literatury. Jeho přínos kultuře byl ceněn i za hranicemi Československa. Sedm nominací na Nobelovu cenu za literaturu už něco znamená. Proč se ale komise ani v jednom případě nerozhodla pro Karla Čapka? Jaký vliv na jeho "neúspěchu" nesl Adolf Hitler?

V letech 1932 až 1938 se Karel Čapek v nominaci na Nobelovu cenu za literaturu objevil pokaždé. Komise vždy s doporučením na udělení ceny rozhodla vyčkat na následující rok. Posudky, které každý z nominovaných dostává, jsou překvapivě kritické, hlavně pokud jde o knihy, které se věnují nastupujícímu nacismu. Karel Čapek byl v té době neuvěřitelně aktivní. Napsal pět knih (trilogie Hordubal, Povětroň, Obyčejný život doplňuje Válka s Mloky a První Parta) a dvě dramata (Bílá nemoc, Matka). 

Karel Čapek, který na svět přivedl slovo robot, by na něj nikdy nepřišel, nebýt jeho bratra Josefa Čapka. Původně chtěl použít výraz "laboři", ale bratr zmínil, že lepší bude vycházet ze slova robotovat (pracovat).

Čapek byl velmi kritický vůči nacistické ideologii a v jeho knihách je patrný jasný komentář, kam Evropa společně s Adolfem Hitlerem míří. 

Čapek vs. Hitler

Karel Čapek se nebál vést na dálku souboj s Adolfem Hitlerem. Jako nevoják a pacifista k tomu používal sílu slova. Byl jedním z mála intelektuálů Evropy, který jasně popsal ve své tvorbě blížící se tragické období novodobých dějin. Poukazoval na rozpínavost Třetí říše, její rasistickou ideologii a na zlo, které přichází společně s válečnými konflikty. Díla, jako Válka s Mloky, Bílá nemoc a Matka, se snažila literární formou upozornit na hrozivé nebezpečí.

Adolf Hitler si síly literatury Karla Čapka byl moc dobře vědom. Když se postupně v třicátých letech upevňoval Hitlerův politický vliv, český spisovatel byl jeden z těch, který mu ležel v žaludku. Poslední nominace Karla Čapka na Nobelovu cenu za literaturu je pod rouškou spekulací. Není úplné tabu, že v tom mohl mít prsty právě Adolf Hitler.

Zaznívají názory, že poslední doporučení bylo ovlivněno zákulisním tlakem ze strany Německa. Švédsko usilovalo o zachování neutrality v blížícím se světovém konfliktu a vítězství Nobelovy ceny za literaturu pro spisovatele, který je antinacistický, by mohlo přivodit velké diplomatické problémy.

Karel Čapek stihl zemřít dříve, než by byl sám umučen nacisty. Takové "štěstí" neměl jeho bratr Josef Čapek, který zemřel v koncentračním táboře v Belgen-Belsenu.

Čekání na smrt

Poslední nominace na Nobelovu cenu byla ukončena pro Čapka již otřepanou frází "doporučuje se vyčkat".

Čekání však náhle ukončilo tragické úmrtí. Situace po Mnichovské dohodě se pro Československo a hlasité kritiky nacistického Německa nevyvíjela dobře. Jeho zdravotní stav vlastně kopíroval vývoj českého národa.

Několik měsíců před nacistickou okupací, kvůli uklízení následků povodní ve Staré Huti, onemocněl natolik, že v prosinci 1938 umírá na plicní edém. Gestapo, které po okupaci ihned mířilo Karla Čapka zatknout, ani nevědělo, že je spisovatel mrtev. S ním odešel i hrdý a nebojácný symbol první republiky, která okupací zemřela s ním.  


Hobby