U prvního sexu bude úředník, nebo stačí natočit? Ministryně Schillerová chce novomanžele svlékat donaha

Paní ministryně buď spadla z višně, nebo si chtěla zajistit nehynoucí slávu jako hvězda sociálních sítí
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Ministryně financí Alena Schillerová je zřejmě hodně vtipná dáma, což samozřejmě u takto vysoce postaveného politika kvitujeme s povděkem. Sucharů je ve vládě dost. Tato paní z hnutí ANO totiž tvrdí, že finanční úřad má právo žádat novomanžele o informace týkající se jejich svatební hostiny. Nebo on to snad nebyl humor?

Pravá ruka premiéra České republiky Andreje Babiše musí své podřízené hodně bavit. Výroky o právu finančního úřadu žádat po novomanželích informace o jejich svatbě se okamžitě stala hvězdou sociálních sítí. Právem, takovou perlu totiž z úst jen tak někdo nevypustí. Z úcty k dámě neříkáme přímo do nebe volající blbost.

A posledního beďara jste měli kdy?

Úřad by prý měl mít právo kontrolovat hosty, místo konání hostiny, kdo a jak vše zaplatil a tak dále. V praxi by to tedy mohlo znamenat, že přijede frajer se bonzbločkem, bude obcházet jednolivé lidi a pečlivě si zaznamenávat, kdo odkud je, co dělá, jaké má finanční prostředky, s kým chodil na střední škole, kdy měl neštovice, kdo mu měnil plenky. Ministryně by snad novomanžele ráda viděla nahé a svítila jim při prvním sexu...nebo ne?

Dobře, vraťme se do reality. Absurdní případ hraničící se šikanou, nebo spíše totální hloupostí, se opravdu stal na Přerovsku. V červnu letošního roku příslušný úřad poslal novomanželům výzvu, aby poskatli informace o tom, kde se hostina konala, kolik stála, kdy, kdo a jak zaplatil případnou zálohu a kolik dorazilo hostů. Dále úředníky zajímalo, kde byli všichni ubytováni a na vše zmíněné chtěli doklady.

Minimálně deset let žaláře

Ne, vážně jsme se nezbláznili. Úřad tyto a další informace žádal opravdu dle § 57 odst. 1 daňového řádu písm. d). Drtivá většina odborníků však tvrdí, že takový požadavek oporu v zákoně nemá. Ministryně Schillerová však kolem sebe stále kope jako zraněná kobylka.

Podle ní měly být informace poskytnuty v souladu se zákonem o evidenci tržeb. Dle chytrých hlav z ministerstva mají provozovny v případě pořádání svatebních hostin zavřeno a neevidují žádné tržby. Jaký děs a hrůza! To by si zasloužilo pověsit za uši do průvanu, veřejně bičovat a pak zavřít na deset let do nejčernějšího žaláře. Co na to naši politici (jejich odpovědi zveřejňujeme v pořadí, v jakém nám dorazily).

Co si myslíte o vyjádření ministryně financí Schillerové, že "berní úřad má právo žádat po novomanželích informace o svatební hostině", není to podle vás protizákonný požadavek?

Martin Kupka (ODS, poslanec)
To je jen začátek. Následně budou muset novomanželé předložit ještě daňový výkaz ze svatební noci. I to má přece berňák právo sledovat a kontrolovat.

Ivan Gabal (kandidát do Senátu)
Paní Schillerová asi nabyla pocit, že jako ministryně financí má něco jako právo první noci, a spletla si století i civilizaci. Jsme v Evropě.  Musím jí ale přiznat, že už dlouho mě nikdo tak nepobavil. Budou z toho daňově disidentké svatby, třeba se to uchytí! 

Pavel Telička (europoslanec)
Řekl bych, že "co je moc, to je moc".

Stanislav Grospič (KSČM, poslanec)
Z formálního hlediska právo takové případy nerozeznává. Považuji ale takový postup za nepřiměřený.

Josef Pátek (ODS, starosta Čelákovic)
Můj názor je ten, že jsem úplně v šoku. Svoboda, za kterou moji rodiče cinkali na Václavském náměstí, se postupně vytrácí a to je velmi nebezpečné. Ano, umím obětovat kus svobody pro bezpečnost republiky. Ale tohle nemá s bezpečností nic společného a stát takové věci slídit nesmí. Je to ostuda.

Roman Petrus (ČSSD, starosta Prahy 8)
Tak ještěže paní ministryně a daňový úřad nepožádal o vzhled a cenu nočního prádla pro první manželskou noc.

Norbert Hlaváček (starosta Jenštejna)
Možná to není protizákonný požadavek, ale je to požadavek nelidský a nemorální. Požadavek odpovídající stylu chování současného státu ke svým občanům coby poslušným loutkám. Požadavek vzešlý z technokratického přístupu státu k občanům bez jakéhokoliv pokusu nahlédnout skutečným potřebám občanů a reálného života.

Alexandra Udženija (ODS, místostarostka Prahy 2)
Je to nehorázná šikana občanů. Paní ministryně může vykládat co chce, ale z mého pohledu je to nemorální a neetické. Do údajů, jako kolik jste měl na svatbě hostů, nikomu nic není. A navíc paní ministryně obhajuje postup, ve kterém stát zcela mimořádným způsobem narušuje soukromí občanů.

Zdeněk Hřib (Piráti, kandidát na primátora Prahy)
Na tom, že postup finančního úřadu byl nezákonný, se odborníci shodli. Bohužel ministerstvo nijak neřeší, že finanční úřad ve věci nesprávného postupu prohrává jeden soudní spor za druhým.

Jiří Kobza (SPD, poslanec)
Je jasné, že podle ministerstva financí a finanční správy naše "demokratická" společnost vyžaduje stále větší kontrolu, větší počet dobře placených kontrolorů, občané tedy musí vést více evidence, vykazování, dokládání, hlášení a přiznávání a k tomu najme náš stát opět ještě více kontrolorů. Požadavek na počet hostů na svatbě (a vůbec při jakékoliv společenské události, které se zúčastní více lidí než rodina) je tedy ve světle této strategie zcela předpokládatelný. Očekávám, že dalším krokem ministerstva financí bude kontrola hostů, aby předložili účty za šaty, prádlo, ponožky a boty jako důkaz o řádném zdanění a evidenci EET, pod hrozbou pokut nejméně 100 000 Kč pro ty, kteří je nebudou mít u sebe. Blížíme se tedy k ideálnímu stavu, kdy bude lid rozdělen na kontrolory a kontrolované. Ať žije Velká sestra!

Terezie Radoměřská (TOP 09, kandidátka do Senátu)
Považuji tento požadavek především za nehoráznost. Pokud je zákon vykládán tak extensivně, že to přesahuje zdravý rozum a slušnost, není na vině zákon, ale jeho vykladač. Finanční správa má daňovým poplatníkům především sloužit, radit s daňovými povinnostmi, být vstřícným úřadem. Nikoli drábem, který si bere nejdelší bič, jaký možno.

Radka Vladyková (ANO, starostka Jesenice)
Všechno má mít své limity, i zákon o kontrole je třeba vykládat logicky, aby bylo dosaženo účelu a cíle kontroly, ke kterému se dá dostat zcela jiným způsobem než zmíněným. To by se pak mohli ptát i paní, co myje nádobí, jestli ty talíře po nich umyla všechny a kolik spotřebovala saponátu. Používání zdravého rozumu by asi už konečně bylo na místě.

Filip Kořínek (starosta Černošic)
O tomto vyjádření slyším až od Vás, neznám kontext a nejsem právník. Nicméně pokud by třeba finanční úřad prošetřoval nějakou cateringovou firmu či restauraci, jestli platí daně, a v rámci řízení potřeboval vyjádření od novomanželů, tak to bych asi jako problém neviděl – v zásadě běžná svědecká výpověď. Daně se mají platit. Předpokládám, že to snad nebylo myšlené tak, že by všichni novomanželé měli povinnost hlásit úřadům, jak vypadala jejich stavební hostina. S tím bych nesouhlasil. Myslím, že bohatě stačí EET a další výkaznictví na straně dodavatelů.

Ctirad Mikeš (starosta Mělníka)
Přiznávám se, že tento stát zcela ztrácí hodnoty, na kterých byl obnoven. Základem slušné společnosti je, že stát neobtěžuje občany více, než je potřeba. Nezatěžuje ho povinnostmi, které ke svému chodu nepotřebuje. Toto je příklad, jak získávat  informace, které můžou složit k ovlivňování osobního života každého z nás. Mám pocit, že by se Geoge Orwell velmi divil.

Vojtěch Munzar (ODS, poslanec)
Zásadně s vyjádřením nesouhlasím. Podobné otázky, zejména směřované na počet hostů, jsou dle mého jednoznačně za hranou etiky a zákonnost postupu je diskutabilní. Jedná se o velmi necitlivý postup, který je symbolem agresivního přístupu finanční správy k našim občanům v posledních letech, kdy si své nástroje a pravomoci vykládá velmi široce a v neprospěch daňových subjektů.

Petr Štěpánek (Zelení, starosta Prahy 4)
Berní úřad by se měl ve vztahu k daňovým poplatníkům chovat zdrženlivě a prověřovat teprve reálná podezření podobně, jako je tomu v případě policie, která navíc většinou potřebuje souhlas státního zástupce.

Vít Rakušan (STAN, poslanec, starosta Kolína)
Moje základní výhrada od počátku fungování EET nebyla v rovině ekonomické, ale v rovině morální. Má a do jaké míry má mít stát právo vědět o svých občanech všechno? Výklad paní ministryně jenom dokázal, že se nejednalo o planou obavu – naopak – stát v jejím podání nevynechá jedinou příležitost, jak lidi šmírovat i v jejich soukromí. Opravdu si nemyslím, že má stát nárok na informace, kolik hostů a jací byli na mé svatbě, kdo se opil, kdo se neopil, kdo snědl více, kdo méně…A nezákonné? Nevím, zcela jistě nemorální.

Helena Langšádlová (TOP 09, poslankyně)
Stát by měl citlivě přistupovat k soukromí občanů, zvláště v rodinných událostech, jako je například svatba.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru