Konec výmluv: 10 nesmyslů, které panují kolem dárcovství krve

Ve světě každé dvě sekundy potřebuje nějaký člověk krevní transfuzi nebo produkty vyrobené z krve
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Světový den dárců krve se každoročně slaví 14. června. Je obecně věnovaný všem dobrovolníkům, kteří krev darují, a každý den tak zachraňují něčí život. Tento den se však využívá i k povzbuzení dalších dobrovolníků, aby svou krev darovali. Každý v sobě možná ukrývá hrdinu a chtěl by nějak pomáhat, ale možná právě vám v tom brání strach a mýty, které kolem darování krve panují. Je na čase je rozbít a říci si, jak to doopravdy je. 

Darování krve bolí

Fakt: Během odběru krve se používá stejná jehla, jako když vám odebírají krev u praktického lékaře. Jedná se tedy pouze o malé píchnutí, jak říká dětský lékař „jako od včeličky“. Jediný rozdíl je v tom, že jehla je v ruce déle. Pokud tedy zvládnete injekci od lékaře, určitě zvládnete i darování krve.

Jsem kuřák, a proto nemohu krev darovat

Fakt: Krev můžete darovat i jako kuřák.

Darování krve je časově náročné

Fakt: Samotný proces dárcovství trvá 10-12 minut, ale celý proces od vyplnění formulářů až po občerstvení zabere cca 45 až 60 minut.  A to jde, ne?

Jsem diabetik a nemohu krev darovat

Fakt: V případě cukrovky nemůžete krev darovat obecně tehdy, pokud používáte k její léčbě inzulin. Pokud cukrovku léčíte pouze léky, obecně krev darovat můžete. Samozřejme, vše závisí na vašem konkrétním zdravotním stavu a výsledcích krevních testů. Krev nemohou darovat např. někteří pacienti s diabetem 2. typu s průvodními srdečními potížemi nebo špatným krevním tlakem.

Darování krve není pro vegetariány

Fakt: Obvykle se předpokládá, že vegetariáni mají v krvi menší množství železa, které je v těle spojeno s hemoglobinem. Záleží však na tom, jak se vegetarián stravuje, protože jeho krev může být k dárcovství vhodná. Zelená listová zelenina a indická vegetariánská strava obsahuje velké množství železa, podobně jako maso.

Po darování krve musím ležet a odpočívat

Fakt: V každodenních činnostech můžete pokračovat téměř hned po darování krve, pokud budete dodržovat doporučený pitný režim. Také byste se měli vyhnout alkoholu a přímému slunečnímu záření po dobu 24 hodin. I v den darování krve však můžete být v práci za hvězdu, nic vám v tom nebrání. Lékaři však nedoporučují žádné zvedání těžkých vah nebo cvičení v posilovně.

Darování krve vyčerpává vlastní krevní zásobu člověka

Fakt: Lidské tělo obsahuje asi 4-6 litrů krve. Během darování krve je odebráno cca 450 ml krve, které si tělo poté samo znovu vyrobí. Nemusíte se tedy bát, že by vám krev v těle chyběla. Tělo zdravého člověka se o sebe postará.

Během darování krve se mohu nakazit HIV nebo jinou infekcí

Fakt: Každý proces odebírání krve probíhá se sterilními jednorázovými pomůckami, takže žádné riziko přenosu infekcí nehrozí.

Již existuje náhrada lidské krve

Fakt: Vědci sice neustále testují a vyvíjejí náhražky hemoglobinu, ale v současné době stále neexistuje nic, co by nahradilo celou lidskou krev. Právě proto jsou noví prvodárci stále potřeba.

Jako žena nemohu darovat krev

Fakt: Podstata otázky způsobilosti dárcovství krve souvisí s hladinou hemoglobinu. Předpokladem pro dárcovství krve je minimální hladina 12,5 g/dl hemoglobinu v ženském těle. Hladina hemoglobinu u žen bývá nižší než u mužů, a proto je více dárců právě mužského pohlaví. Pokud nemá žena podváhu a její hladina hemoglobinu je ideální, krev darovat může. Pokud je však žena těhotná nebo kojí, nejde to.

Strach je zbytečný

Mnoho lidí má z odběru krve strach. Bojí se infekce, jehel či zdravotních následků z odběru, který je však absolutně bezpečný. "Často od prvodárců slýcháme, že mají strach, věří mýtům, které o darování krve kolují, a díky tomu mají i zkreslené představy o tom, jak odběr probíhá. Po odběru však říkají, že kdyby tohle věděli, tak už přišli dříve," řekl plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D., z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Byla by škoda myslet si, že krev darovat nemůžete, když to není pravda. Přitom ve světě každé dvě sekundy potřebuje nějaký člověk krevní transfuzi nebo produkty vyrobené z krve. Ti, co krev již darují, ji darují z čistého altruismu. Dělají to proto, že jsou v pozici, kdy ze zdravotního hlediska darovat mohou a protože chtějí reagovat na potřebu krve a krevních produktů, jako jsou plazma a krevní destičky. Každý musí začít sám u sebe.


Životní styl