Kraj letos přidá peníze na silnice. Kolik utratí a kde budou uzavírky?

Na novoý silniční povrch se mohou těšit třeba řidiči v Posázaví
Zobrazit fotogalerii (4)
06.01.2017 - 11:24   |  

Rozbité okresky, že by jeden brečel. Bude to lepší? Celkem jeden a půl miliardy korun z rozpočtu kraje dostanou letos silničáři na opravu komunikací. To představuje jedenačtyřicet procent krajského rozpočtu na dopravu. Kde si tedy stoprocentně postojíte jako daň za to, že poté budete lépe jezdit?

Necelou miliardou korun rozpočet pamatuje na provoz veřejné silniční dopravy a částkou 1,2 miliardy korun na provoz veřejné železniční dopravy. Oproti letošnímu roku tak rozpočet na oblast dopravy bude o téměř půl miliardy vyšší.

Řidiči se už teď těší, že ta necelá miliarda navíc se brzy někde projeví. Jakmile totiž sjedou ze silnic vyšších tříd, lamentují nad výmoly a dírami, které jim zkracují životnost jejich plechových miláčků. Časté jsou i úseky, které připomínají spíš tankodrom.


"V dopravě tyto peníze pomohou s opravou a údržbou silnic, pokryjí mzdové nároky a již nasmlouvané rozšíření dopravní obslužnosti,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová s tím, že vyšší rozpočet oproti loňsku v oblasti dopravy umožnil zlepšený výběr daní pro letošní rok a s ním související o devět set milionů navýšený rozpočet kraje.

V Posázaví po silnicích lépe a radostněji
A které silnice by se měly začít opravovat? Jde třeba v Posázaví o opravu dnes již zcela technicky nevyhovující silnici  II/110 Ostředek - Sázava, která si dle odhadů vyžádá zhruba jedenačtyřicet milionu korun.

V přípravě je také rekonstrukce silnice III/603 Senohraby a dojde i na most. Do jeho konstrukce zatéká voda, beton na římsách je narušený, chybí tam i řádný záchytný systém. Opravy odhaduje Středočeský kraj na více než patnáct a půl milionu korun.

Ve Skalici a Čtyřkolech se mohou těšit na lepší svezení
Další připravovanou dopravní stavbou je průtah Stříbrnou Skalicí a oprava frekventované silnice II/333 včetně dvou propustků a mostů. Cílem rozsáhlé rekonstrukce, na níž má kraj spolupracovat s tamní radnicí, je nejen odstranění špatného stavu vozovky, ale také snížení hlukové zátěže.

Oprava ve Skalici vyjde na čtyřicet milionů korun. Rekonstrukce se dočká i silnice III. třídy ve Čtyřkolech a opravou tu projde i most přes Sázavu. Tyto mají stát více než pětadvacet milionů korun.