Budiž světlo! Šikovné nápady pro osvětlení místnosti. TIP!

Originální stropní svítidlo sestavené ze tří lamp
12.01.2017 - 12:28   |  

Osvětlení interiéru je velmi důležité nejen pro zdraví, ale i kvůli pohodě. Světelné zdroje by měly odpovídat svému účelu intenzitou vydávaného světla i charakterem místnosti, ve které jsou umístěny.

Osvětlení prostor určených k rekreačním účelům může citlivě doplňovat ostatní prvky místnosti a nemusí být při tom ani finančně náročné. Stačí mít trochu pod čepicí, cit pro materiál a šikovné ruce. Téměř bez nákladů lze vyrobit originální lustr na chatu či chalupu. Stačí projít nějaký ten bazar, sklep nebo garáž.

Tři v jedné
Tři jiné lampy, které majitel všelijak poskládal, posloužily k výrobě elektrického stropního svítidla na rekreační chatě. S důvtipem použil zručný výrobce i součást vyřazeného kuchyňského robotu a sedmdesát let starého vysavače ETA, který se povaloval v garáži.

Výsledkem snažení a dovedných rukou je osvětlení, které vypadá jako originální starožitnost. Vše kutil sestavil tak, že intenzitu světla lze dokonce regulovat otočným knoflíkem ve středu spodní části lustru.

Otočným knoflíkem lze plynule regulovat intenzitu světla


Elektrické "petrolejky"
Ve druhém případě byla základem pro elektrickou stolní lampu v podkrovní místnosti chaty je cylindrová petrolejka. Tu zase majitel vylepšil starými mosaznými okenními zarážkami, ze kterých vyrobil nožičky lampy. Původní petrolej ve stolní lampě nahradil elektrický proud a mosazné nožičky, byly kdysi součástí okenní mechaniky.
 

Stylové stolení osvětlení je citlivým doplňkem interiéru


Třetí originální osvětlení mezi obývací místností a kuchyňkou je umístěn v kované mříži. Další lampa, která se tváří starobyle. Její ráz vylepšil šikula v mosazi tepanými ornamenty. I v tomto případě původní petrolejovou náplň nahradila elektřina a pomocí přepínače svítí buď tlumeně, nebo intenzivně. Vytepat ornamenty v těle lampy, ukrýt elektrický kabel do trámu a drážky v mříži vyžaduje přece jen jisté zkušenosti a dovednosti.
 

S touto elektrickou lampou si její výrobce vyhrál a nic neponechal náhodě


Důraz na detaily
Majitel chaty neponechal nic náhodě a veškerou elektroinstalaci zabudoval do trámů a dokonce vyfrézoval drážku v kované mříži tak, aby kabelové vedení nerušilo celkovou pohodu a osvětlení na první pohled působilo tak, jako by v chatě ani elektrický proud nebyl zaveden. K starobylému rázu všech svítidel dopomohl majitel chaty chemickým přípravkem určeným pro patinování.
 

Petrolej jako zdroj světla nahradila elektřina, romantika ale zůstala