Máte v šuplíku stará CD nebo DVD? Dejte jim ještě druhou šanci

Cédéčka rozhodně nepatří do kontejneru
  |  

Znáte to, otevřete šuplík a vykouknou na vás lesklá kolečka CD nebo DVD, která už dosloužila. Ani netušíte, proč je vlastně schováváte. Nabízí se otázka, co s nimi? Do směsného odpadu nepatří a na skládce skončit nesmí.

Stará, nepotřebná nebo poškozená cédéčka můžeme využít například na zahradě jako plašítko na ptáky zavěšením na strom. Domácí kutilově je dokáží rozlámat na malé třpytivé kousky a polepit jimi kde co. Rám zrcadla, květináč, vyrobí z nich i mozaiku na konferenční stolek nebo šperkovnici.

Ze starých nosičů dat lze vyrobit prakticky cokoliv, co vám fantazie dovolí. Polepené fólií mohou skončit jako podšálek pod vaším čajem, jiní šikulové z nich vyrábějí lapače snů nebo dokonce hodiny, náušnice či svícny. A kdo si neví rady co s disky, nalezne spoustu video návodů na youtube.

V nouzi poslouří jako improvizované zrcátko

Přepisovatelná média mají přednost
Není to však systémové řešení, ale jen mezikrok před tím, než bude potřeba s kompaktním diskem nějak finálně naložit. Mnohem lepší je, když podobný odpad nevznikne. Pro životní prostředí šetrnější je používat přepisovatelné disky, které je možno použít opakovaně, a pro přenos dat investujte raději do přenosné paměti. Vyšší náklady se vrátí v životnosti a bezpečnějším přenosu dat.

Kompaktní disky obsahují kromě plastu mikrofilm z různých druhů kovů, včetně hliníku, zlata, stříbra a titanu. Na skládce mohou znehodnotit půdu i podzemní vody těžkými kovy, při hoření zase uvolňují nebezpečné dioxiny. Profesionální firmy na recyklaci kovy oddělí a plast využijí na výrobu nějakého dalšího plastového výrobku.

Patří do kontejnerů na elektroodpad
Kam tedy můžete odnést svá vyřazená CD a DVD? Lze je odevzdat na jednom z míst určených pro sběr elektroodpadu.  Některá sběrná místa jsou ve školách, firmách nebo v obecních sběrných dvorech, kde by neměl být problém cédéčko vhodit do přichystaného boxu. Některá sběrná místa jsou i v prodejnách, zde však je potřeba se zeptat, zda vaše cédéčka převezmou.

Kompaktní disky sice nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, mají však k němu blízko. S klidem můžete CD, DVD, ale i magnetické pásky vytažené z audio či videokazet vyhodit do červených kontejnerů určených na elektroodpad. Jejich počet v posledních letech roste.