Máte v šuplíku stará CD nebo DVD? Dejte jim ještě druhou šanci

Znáte to, otevřete šuplík a vykouknou na vás lesklá kolečka CD nebo DVD, která už dosloužila. Ani netušíte, proč je vlastně schováváte. Nabízí se otázka, co s nimi? Do směsného odpadu nepatří a na skládce skončit nesmí.

16.01.2017 - 13:00   |  
Cédéčka rozhodně nepatří do kontejneru

Stará, nepotřebná nebo poškozená cédéčka můžeme využít například na zahradě jako plašítko na ptáky zavěšením na strom. Domácí kutilově je dokáží rozlámat na malé třpytivé kousky a polepit jimi kde co. Rám zrcadla, květináč, vyrobí z nich i mozaiku na konferenční stolek nebo šperkovnici.

Ze starých nosičů dat lze vyrobit prakticky cokoliv, co vám fantazie dovolí. Polepené fólií mohou skončit jako podšálek pod vaším čajem, jiní šikulové z nich vyrábějí lapače snů nebo dokonce hodiny, náušnice či svícny. A kdo si neví rady co s disky, nalezne spoustu video návodů na youtube.

V nouzi poslouří jako improvizované zrcátko

Přepisovatelná média mají přednost
Není to však systémové řešení, ale jen mezikrok před tím, než bude potřeba s kompaktním diskem nějak finálně naložit. Mnohem lepší je, když podobný odpad nevznikne. Pro životní prostředí šetrnější je používat přepisovatelné disky, které je možno použít opakovaně, a pro přenos dat investujte raději do přenosné paměti. Vyšší náklady se vrátí v životnosti a bezpečnějším přenosu dat.

Kompaktní disky obsahují kromě plastu mikrofilm z různých druhů kovů, včetně hliníku, zlata, stříbra a titanu. Na skládce mohou znehodnotit půdu i podzemní vody těžkými kovy, při hoření zase uvolňují nebezpečné dioxiny. Profesionální firmy na recyklaci kovy oddělí a plast využijí na výrobu nějakého dalšího plastového výrobku.

Patří do kontejnerů na elektroodpad
Kam tedy můžete odnést svá vyřazená CD a DVD? Lze je odevzdat na jednom z míst určených pro sběr elektroodpadu.  Některá sběrná místa jsou ve školách, firmách nebo v obecních sběrných dvorech, kde by neměl být problém cédéčko vhodit do přichystaného boxu. Některá sběrná místa jsou i v prodejnách, zde však je potřeba se zeptat, zda vaše cédéčka převezmou.

Kompaktní disky sice nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, mají však k němu blízko. S klidem můžete CD, DVD, ale i magnetické pásky vytažené z audio či videokazet vyhodit do červených kontejnerů určených na elektroodpad. Jejich počet v posledních letech roste.

Klíčová slova:
ČD
DVD