10 triků, jak v domácnosti ušetřit za elektřinu

Při hledání úsporných řešení můžete v domácnosti ušetřit tisíce korun ročně
  |  

Poslední dobou se lidé hodně zajímají o to, jak zajistit, aby stále tak neposedné korunky z naší peněženky mizely poněkud pomaleji a nepřipomínaly název amerického katastrofického thrilleru Drtivý dopad. Cest je určitě více, ale podmínky každé domácnosti jsou rozdílné. Obecná rada proto zní – hledejte možnosti, kde se dá ušetřit. Způsobů se dá nalézt celá řada

1. Nezapomeňte zhasnout světla, když je nepotřebujete. Důsledným zhasínáním pěti světel na chodbách a v místnostech vašeho domu můžete ušetřit přibližně 1 800 Kč ročně. Současně také zamezíte vzniku přibližně 400 kg emisí CO2 ročně. Ekologická úspora je vlastně každým vedlejším efektem úspory energetické.

2. Má smysl přejít na energeticky úsporné žárovky. Jen jedna může snížit náklady na osvětlení až o 2 000 Kč během doby své životnosti, která je asi 10krát delší než u běžné žárovky. Energeticky úsporné žárovky jsou při nákupu dražší, ale během doby své životnosti vyjdou levněji.

3. Nenechávejte zařízení v pohotovostním (stand-by) režimu. Používejte funkci „zapnout/vypnout“ přímo na přístroji. Televizní přijímač, který se zapíná na 3 hodiny denně, což odpovídá průměrné době, kterou Evropané věnují sledování TV, je během zbývajících 21 hodin v pohotovostním režimu, přičemž v pohotovostním režimu spotřebuje přibližně 40 % energie.

4. Všimli jste si, že nabíječka mobilního telefonu v zásuvce ve zdi je horká, i když není připojena k telefonu? Je to proto, že stále spotřebovává elektřinu. Odhaduje se, když necháte nabíječku v zásuvce nepřetržitě, že promrhá 95 % energie.

5. Klimatizace je skutečným hltounem energie - průměrná klimatizační jednotka v místnosti pracuje na 1 000 wattů, což způsobuje přibližně 650 gramů emisí CO2 za hodinu a během této hodiny stojí přibližně 3 koruny. Alternativou mohou být ventilátory; jinak používejte klimatizaci zřídka a hledejte model s nejlepším využitím energie.

Úspory v domácnosti začínají u nejjednodušších spotřebičů, žárovek

6. Dbejte na to, abyste pračku nebo myčku nádobí používali pouze plnou. Pokud ji musíte použít plnou jen z poloviny, použijte hospodárné nastavení nebo nastavení pro poloviční náplň. Rovněž není nutné nastavovat teploty vysoko. Dnešní detergenty jsou tak účinné, že oděvy a nádobí vyčistí i při nízkých teplotách. Bubnovou sušičku zkuste používat pouze tehdy, když je to absolutně nezbytné; vyhýbejte se dalším módním, leč nesmyslným elektrickým přístrojům, jako jsou elektrické nože, automatické otvírání garáže…

7. Pokud si budete vařit pouze množství vody nezbytné pro šálek čaje, mohli byste tím napomoci ušetřit spoustu energie. Pokud by všichni Evropané vařili pouze tu vodu, kterou potřebují, ušetřili by 1 litr zbytečně vyvařené vody každý den a uspořená energie by mohla napájet jednu třetinu pouličního osvětlení Evropy.

8. Zakrytím hrnce při vaření jídla můžete ušetřit hodně energie potřebné k přípravě pokrmů. Ještě lepší jsou tlakové hrnce a pařáky: mohou ušetřit okolo 70 % energie! Tlakový hrnec ušetří až 50 % energie a naopak vyboulené dno hrnce zase znamená 30 % energie navíc. A vaše mikrovlnka spotřebuje daleké méně energie než vařič.

9. Chladničku a mrazničku umístěte v nejchladnější místnosti domu a pravidelně ji odmrazujte. Například lednička v energetické třídě A spotřebuje 330 kWh ročně, chladnička s energetickou třídou B má spotřebu o 140 kWh ročně vyšší.

To jsou pouze některé z triků, které pomohou ušetřit peníze ve vaší peněžence a které pak můžete využít jinde, než kam by je vrazil dodavatelský energetický gigant. Za uspořené peníze si můžete dopřát prakticky cokoliv, třeba nenáročnou dovolenou v tuzemsku, ale s tím si už jistě poradíte sami.

A rada na závěr zní:

10. Pořiďte si jednoduchý wattmetr, kterým si můžete proměřit spotřebu jednotlivých přístrojů a zjistit, kde můžete ušetřit nejvíc, a sledujte elektroměr. Kolik energie a peněz jste ušetřili, uvidíte – na vlastní oči.