Jak na červotoče! Zaručené tipy i babské rady

Malý, ale šikovný...
  |  

Červotoč je postrachem snad všech chatařů, chalupářů a milovníků starého nábytku. Kdokoliv kupuje stavbu s dřevěnými krovy, podlahou či historickým nábytkem, měl by se důkladně přesvědčit, že spolu s nemovitostí si také nevytáhl "Černého Petra" v podobě červotoče a zvláště jeho neustále hladových larev.

Dřevokazní červotoči patří vedle hub a plísní mezi nejčastější biologické škůdce v nábytku. Jsou to malí až středně velcí brouci s protáhlým válcovitým tělem. Jejich bílé, srpovitě ohnuté larvy mají velký apetit. Jsou zkrátka nenažrané. Prokousávají se postupně dřevem natolik, že vám doma zbyde jenom drolivé cosi, co dřív bylo pevným dřevem, a oči pro pláč.

Ticho nejen léčí, ale objeví i brouka
V běžném domácím provozu nemáte šanci zvuk kousajících larev červotoče zaslechnout. Ale když se večer všechno ztiší, nejde televize ani žádný jiný zdroj hluku a vy slyšíte ono pravidelné „chrup, chrup“, je zle a je potřeba začít něco dělat. Jemné, ale zato vytrvalé chroupání nelze příliš přesně lokalizovat a jde tak nějak odevšad.

Existuje několik způsobů, jak si s tímto dřevokazným broukem poradit. Moderní metody počítají s využitím chemických přípravků, ale i s gama či mikrovlnným ozařováním ve speciální komoře. To je způsob pro většinu domácností spíše teoretický a nedostupný. Nezbývá než využít staré osvědčené prostředky našich předků.

Začněte hned, brouk je velmi pilný
Velký pozor musíte dávat při nákupu nábytku například v bazarech nebo vetešnictvích. Pokud jste ve vašem nábytku zjistili přítomnost červotoče, kterou poznáte podle toho, že se z dírek pravidelně sype jemný dřevěný prach, musíte jednat okamžitě. Nic nesmíte odkládat na potom. Červotoč je vám totiž schopen ničit nábytek každý den, a to velice systematicky.  

Dříve se pro likvidaci nežádoucího hmyzu často vystavovalo v rámci první pomoci vysokým a suchým mrazům. To by snad šlo v případě staré truhly, židle, garnýží či stolů. Hůře proveditelné je to však u krovů nebo trámů.

Červotoč peřenitý, malý brouk, dokáže ale napáchat velké škody

Pomůže koktejl jaru, octa a pepře
Nenákladný a jednoduchý recept je snadno dostupný. Do neředěného octa přidejte jar na nádobí v poměru 10:1, přisypte pepř a zamíchejte. Jar mírně zahustí roztok, který vám pak tolik nestéká. Koktejlem důkladně potírejte napadená místa a nijak s tekutinou nešetřete. Autoři tohoto lidového receptu tvrdí, že červotoče už nikdy nespatříte.

Své zkušenosti s dřevokazným hmyzem mají i diskutující na internetu. "Napadené dřevo postříkejte palivem pro auta E 85. Vezměte si postřikovač a nastavte jej na tenký proud kapaliny. Postříkejte tak, až zůstane povrch mokrý, dřevo silně pije. Účinkuje to okamžitě. Dejte bacha, musíte větrat a je nebezpečí výbuchu a požáru," radí jeden z diskutujících.

Ďábelský roztok a chemie z obchodu
Z receptů našich babiček si vyberte třeba napouštění dřeva roztokem z louhového mýdla, případně rozehřátým naftalínem. Na nežádoucího vetřelce prý platí i roztok svařený ze soli s hořčičným semínkem, pepřem, natí pelyňku a octem. Vpravdě ďábelský odvar připravíte z černého a bílého pepře, česneku, feferonek, soli, zhruba čtvrt litru octa a horké vody.

Věříte více chemickým přípravkům? Běžně je seženete v drogeriích a hobby marketech. Mají různé obchodní názvy, například Lignofix, Pentalidol nebo Xylamon. Červostop v litrové lahvi vás nijak finančně nezatíží, stojí pár desetikorun. Menší kusy namáčejte do chemikálie přímo nebo ji na dřevo naneste. Injekční vstřikování přímo do děr od červotoče je zábava na dlouhý čas, raději ji proto svěřte odborníkům.

Rada restaurátora nábytku
Dobře a často větrejte, nepodceňujte tento jednoduchý princip. Hmyz vyhledává ideální podmínky pro život, a to jsou vlhko a klid. Nábytek či podlaha může mít podle něj jakoukoliv povrchovou úpravu, ale s předem aplikovaným přípravkem proti dřevokaznému hmyzu. "Červotoč a plíseň se vrátí jedině tam, kde je vlhko a kde není pohyb vzduchu. Ideální je občasný průvan," doporučuje restaurátor.

Prevence před červotočem
Nábytek výrobci povrchově upravují. Kontrolujte pravidelně nátěr a případné trhlinky opravte. Totéž dělejte u střešních konstrukcí. Půdní vestavba zpravidla dřevo ve střeše zakryje, proto si ohlídejte jeho prakticky trvalou ochranu tlakovou injektáží. Odborníci vřele doporučují prověřovat před nákupy jakýkoli starší nábytek, třeba z bazaru.

Babské rady
O červotočích je také známo, že mají rádi chuť žaludů. Proto můžete okolo napadených míst rozmístit hrst žaludů a počkat, až do ní škůdci nalezou. To trvá přibližně týden. Pak jen žaludy vezmete a spálíte nebo vyhodíte.

Červotoči také nemají příliš rádi kouř. Některé babské rady udávají to, že v místnosti byste měli nechat určitou dobu působit kouř z kamen a oni se přestěhují. Je ovšem otázkou, jestli byste se pak nemuseli přestěhovat také, protože kouřem načichne úplně vše.