Vylečte se doma sami - 5 zázračných pokojových rostlin

Kalisie voňavá je léčivý všeuměl
  |  

Pokud nemáme nasušené zahradní léčivé bylinky na zimu, můžeme používat i některé pokojové rostliny s léčivými účinky. Mnohé z nich nám pomohou od rýmy, nachlazení, bolesti v krku, přes léčení ran, vředů a mnoho a mnoho dalších chorob a neduhů.

Některé z pokojových rostlin jsou prospěšné našemu zdraví dokonce natolik, že jsou snad proti všemu. Pojďme se podívat alespoň na deset z těch, které kromě toho, že zdobí naše obydlí a produkují kyslík, mají jako přídavnou hodnotu léčivé účinky.

Snědek ocasatý na úrazy v kuchyni
Snědku se říká také nesprávně mořská cibule. U snědku se používají listy, které se naklepou, aby pustily šťávu, a přikládají se na ránu. Perfektně vytahuje hnis z rány, když je v ní tříska nebo když jsou v ráně zadřené nečistoty, například kamínky.

Velmi urychluje hojení, údajně ještě lépe než aloe. Pomáhá i při řezných ranách, pohmožděninách, otocích a spáleninách. Likviduje i bakterie a plísně na kůži. Listy lze užívat i vnitřně při bakteriálních i virových onemocněních, jako je angína či chřipka. Listy vařené v cukerném roztoku se používají jako sirup při nachlazení.

Snědek potřebuje sušší půdu, přelití škodí a cibule může uhnít. Vyžaduje hodně světla, jinak trpí a je pak vytáhlý. Má rád i slunce. Z matečné cibule se vytváří nové postranní cibulky, ze kterých lze vypěstovat novou samostatnou rostlinu.

Cypřišek pokojový místo pračky vzduchu
Cypřišek pochází z Kalifornie. Je to docela nenáročná rostlina, krásná svým vzhledem a příjemná svou vůní po citrónech. Dokáže ničit bakterie ve vzduchu našeho bytu. Dokáže aktivně rozkládat některé škodliviny uvolňující se do vzduchu například z koberců, nábytku či z počítačů. Doslova ozdravuje vzduch.

Cypřišek má rád směs rašeliny, písku a kompostu. Co nemá rád, je rosení! Takže rozhodně ji nenechávejte v blízkosti rostlin, které naopak vyžadují rosení a rosíte je, například u orchideí. Každé jaro by se mladá rostlina měla přesadit do nového substrátu, starší rostliny stačí přesadit jednou za 2-3 roky. Je potřeba jej zastřihávat, aby si udržel kompaktní tvar.

Roste relativně pomalu, tak hezký tvar se udržuje snadno. Dá se dokonce tvarovat jako bonsai – stromek s korunkou, nebo jej můžete ponechat jako keřík. Dopřejte mu dostatek světla, ale ne přímé slunce. Rostlina je odolná vůči chorobám a škůdcům

Kalisie voňavá, pokojová lékárna
Pochází z Mexika. Obsahuje hodně biogenních látek, které pomáhají na celou řadu potíží. Kalisie je rostlina, která si právem zaslouží název zázračná. Podle výzkumů má tak široké spektrum léčivých schopností, že má téměř univerzální využití. Pomáhá při rakovině, zánětu žaludku, cukrovce, chorobách jater a trávicího ústrojí. Dále velmi výrazně detoxikuje organismus. Šťáva z listů pomáhá při léčení ekzémů. Seznam jejich účinků je velmi široký, že by to vydalo i na brožuru nebo knihu. (Kalísie voňavá od E. V. Havelky)

Nemáte-li doma lékárnu, porozhlédněte se po kalisii voňavé

Kalisii se také říká zlatý vlas. Při přetrhnutí listu se z listu táhnou vlásky vlákna. Rostlina se nesuší, stejně jako aloe se používají čerstvé listy nebo kolínka, ale musí být až ze starších rostlin, dlouhé alespoň 20 cm, a na rostlině jich musí být nejméně devět. Před zpracováním je dobré listy (nebo kolínka) vložit do sáčku nebo zabalit do černého papíru a nechat 3-6 dní v chladničce.

Jde o tropickou rostlinu, která se u nás dá pěstovat jako pokojová v květináči. Od jara do podzimu možno pěstovat venku, pozor na mrazíky a teploty pod 10 °C. Lze ji množit pomocí výhonů s kolínky, které se ulomené dají do vody zakořenit, nebo se hříží.

Aloe pravá na rány a při bodnutí hmyzem
Využívá se gelovitá hmota z listů bez zelené pokožky. Je proto lepší, když je aloe starší rostlina, aby se dal gel z listu dobře dostat - a ze starší rostliny má i lepší účinky.

Pomáhá při hojení zánětů a povrchových poranění – rány, kožní onemocnění a záněty různého původu, dokonce působí proti lupénce a psoriáze. Má výrazné proti infekčí účinky, brání přístupu infekce do rány. Působí také jako lokální anestetikum. Požít ji lze i proti svědění při štípnutí hmyzem, protože dokáže postižené místo částečně znecitlivět a navíc příjemně chladí.

Na drobné kuchyňské úrazy bezvadně pomůže aloe pravá

Aloe se u nás dá pěstovat velice snadno jako pokojová rostlina. Má ráda slunce, nevadí jí stín, má ráda sušší lehčí půdu. Jediné, co nesnáší je dlouhodobý chlad – teplota nesmí klesnout pod 4 °C a nesmí být přelitá. Aloe vytváří odnože, které je možné při velikosti 10 cm odloupnout a zasadit jako nové rostlinky.

Rýmovník je na rýmu, upravuje i tlak a cholesterol
Tato rostlinka pochází z Austrálie a je využitelná k zahnání rýmy, hlavně pomáhá rýmě předcházet. Voní po meduňce, mátě, kafru, odpuzuje hmyz a kočky. Lze jej dokonce využít v kuchyni při přípravě masa. Prostě všude tam, kam se hodí šalvěj, hodí se i rýmovník.

Při rýmě a ucpaném nosu pomáhá svou vůní – pomocí inhalace z rozmačkaných listů napomůžete k rychlejšímu uzdravení. Je doporučován i astmatikům.
Pomáhá také při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Při těchto potížích je dobré pít odvar z jednoho listu na jeden hrneček. Odvar i mírně desinfikuje, léčí drobné rány a spáleniny.

Na rýmu i při vysokém tlaku pomůže rýmovník

Rýmovník má rád světlejší místo, bez průvanu. Potřebuje lehčí propustnou půdu. Snese i méně zalévání, přemokření mu ubližuje – hrozí zahnívání. Zaštipuje se do kulatého tvaru.