Vyhubte mola šatního, žrouta vašich oděvů

mol šatní dokáže na oblečení napáchat nenapravitelné škody
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Mol šatní je zákeřná potvůrka. Zabydlí se ve vašem šatníku, aniž byste o něm věděli, a na oblečení, které nosíte nejraději, napáchá nenapravitelné škody. Miluje hlavně vlnu a kožichy, ale nepohrne ani lnem či bavlnou. Jak si s tímto drobným motýlkem poradit, abyste nemuseli kupovat nový svetr nebo oblíbenou kožešinovou čepici?

 

Mol šatní je pro obyvatele řady domácností opravdovou pohromou. Oblečení jím může být někdy i zcela nenávratně zničeno, protože látka může být molem natolik znehodnocena, že proděravěná místa nelze spravit. Mol šatní se ale nemusí soustředit jen na oblečení, předmětem jeho nežádoucí činnosti se mohou stát i koberce, deky a přikrývky a škody dokáže napáchat i na polstrovaném nábytku.

Rozšíření molů sami napomáháme

Mol je velice přizpůsobivý, i tak je mu nejlépe v tmavých, teplých a vlhkých místech skříně nebo šatny, kde takové zázemí utváří především málo užívané oblečení, které se příliš neprovětrává. K rozšíření molů podle expertů paradoxně přispělo vylepšení řady budov tepelnou izolací a lepším vytápěním, což z těchto staveb činí ideální prostředí pro množení molů. Svou roli při jejich šíření sehrává také rostoucí obliba přírodních vláken na moderní oděvy, která molům chutnají podstatně více než syntetika.

Nejlepší je vždy prevence

Lepší je šatní moly vůbec nemít, než později náročně řešit jejich odstraňování. Oblečení bychom měli často a pravidelně větrat. Teplota není moc důležitá, můžeme to dělat v každém ročním období, stačí jen, že je trochu větříku a není moc vlhko. Zaměříme se hlavně na vlněné oblečení a pravé kožichy, které jsou pro tento hmyz rájem. Jednou za čas můžeme dřevěné poličky ve skříni přetřít terpentýnem.

Vůně bylin a mráz

Při boji s moly šatními můžeme sáhnout po bylinkách. Velmi oblíbená je levandule, pokud nemáme k disposici bylinku, pomůže nám i obyčejné mýdlo s jejím extraktem. Méně známá, ale velmi úspěšná je i komonice lékařská. Svazečky rostliny zavěšujeme do skříně a několik měsíců bychom měli mít od molů pokoj. Účinkují bylinky jak čerstvé, tak sušené.

Tradičně využívaný a velmi kvalitní je i rojovník bahenní, který je ale už nedostupný, protože patří mezi chráněné rostliny. Můžeme vyzkoušet i kaštany, hřebíček, chmel, pelyněk, mátu nebo nové koření. Případně lze všechny tyto prostředky kombinovat. Ve skříních můžeme rozložit i noviny, šatní mol nesnáší zápach tiskařské černi.

Škodí larvy i dospělý hmyz

Létající mol už nic nebaští, oblečení nám likvidují jeho larvy. Ale to neznamená, že když se nám po bytě potuluje malý nenápadný motýlek, že můžeme jen tak rozložit ruce a budeme ho ignorovat. Právě takovýto motýlek může naklást do skříní vajíčka a pak máme o zábavu postaráno. Takže musíme likvidovat i každý létající hmyz.

Vajíčka kladou samičky na místech, kde je nic neruší, například otevírání dvířek skříně. Vajíčka jsou velice drobná a při dostatečné teplotě se z nich larvy vylíhnou již během týdne. Kuklu si následně larvy splétají i z vláken, která tahají z látek oblečení. Během doby od vylíhnutí až k zakuklení se velikost larvy mnohokrát zvětší, a to hlavně díky dostatku potravy v podobě vašeho oblečení.

Lapače, spreje a chemické tablety
V boji proti molům šatním můžeme použít i chemii. To mohou být třeba feromony, lapače s lepivým povrchem, které neobsahují insekticidy. Na speciální pásce jsou vůně, které lákají samečky molů, ti se přiblíží, přilepí a jejich hodování ve vaší šatní skříni pro ně končí. Dobře fungují i gelové sáčky, které kromě molů hubí i roztoče. Chcete-li být důslední, použijte sprej, který zahubí nejen moly, ale také jejich larvy.

Dřív se používaly bílé tablety plné naftalínu, dnes jej nahradil p-dichlorbenzen, který nezapáchá. Některé lapače jsou dokonce voňavé, většinou po levanduli či bylinkách. Jejich použití je jednoduché. Buď se nalepí na vnitřní stranu skříně či do šatny, nebo se zavěsí na háček.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru