Prach v bytě: Nutné zlo, které můžeme minimalizovat

Pro alergiky platí, co nejméně textilíí bytě
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Máte ve zvyku uklízet každou sobotu? Týden co týden luxujete a utíráte prach nejen z polic, vytíráte podlahy, a přesto máte pocit, že prach bydlí s vámi a není možné se ho zbavit. Můžete vyzkoušet některý z tipů, který vám pomůže lépe a efektivněji bojovat s prachem obsahujícím i nebezpečné látky a roztoče.

Boj s prachem nikdy nekončí. Ale není to jen estetická záležitost. Snad ještě důležitější než dobrý pocit, že máte uklizeno, je zdravotní problém, který s sebou usazování prachu nese. Při úklidu je prach pro nás jen jako všudypřítomná vrstva špíny. Kdybyste ale věděli, co prach ve skutečnosti obsahuje, ještě byste při úklidu přitvrdili.

Prach je nebezpečný, co všechno dýcháme

Chemický rozbor v tom, co nazýváme prachem, prokázal stroncium, chrom, arzen, hliník a spoustu dalších kovů, které mohou být ve vyšších koncentracích toxické. Prach obsahuje i spory, plísně, bakterie, pyl, roztoče a jejich exkrementy. Našli byste v něm zvířecí srst, vlasy.

Až překvapivě velké procento prachu tvoří lidské kožní buňky. Takže množství prachu snížíte i tím, že si budete dělat pravidelně peeling! Prach je nejnebezpečnější, když se vznáší ve vzduchu a vdechujete ho. Přitom nejzákeřnější jsou ty nejmenší, oku neviditelné částečky, které se dostanou se vzduchem hluboko do plic.

Těžký život alergika

Nejvíce trpí prachem alergici. Pro alergika často prach představuje daleko složitější problém, na jehož vyřešení do velké míry závisí jeho zdravotní stav. Alergie na prach je jednou z nejčastějších alergií vůbec. Pokud jste alergici, je nutné tomu přizpůsobit prostor, který obýváte. Neznamená to ale, že je nutné mít doma čtyři holé stěny a žít v neútulné sterilitě. Stačí se nad vybavením domácnosti jen trochu zamyslet.

Deky a polštáře naplněné peřím vyměňte za materiály umělé, které je možné prát na 60 °C. Existuje typ povlečení, které nepropouští roztoče dovnitř, přitom je ale prodyšné. Nevýhodou takových materiálů je však cena. Proto pokud do nich nechcete investovat, perte alespoň povlečení každý týden. A nezapomeňte – v ložnici je ideální teplota na spaní 19 °C a vlhkost kolem 50 %.

Místo záclon a závěsů žaluzie

Veškeré látky, které máte na oknech, nahraďte žaluziemi. Pokud opravdu toužíte po textiliích, vyberte takové, které lze snadno prát, minimálně na 60 stupňů. Tato teplota roztoče již zabíjí. Lepší je podlaha bez koberců, která se snadno zamete a setře. Pokud si byt bez nich nedokážete představit, budete muset hodně často vysávat. Pořiďte si proto výkonný vysavač, nejlépe s HEPA filtrem – starší spotřebič prach spíše zvíří a situaci alergikům ještě zhorší.

Vyberte nábytek dřevěný nebo kožený, který se snadno udržuje. Čalouněné kusy čistěte pravidelně přípravky proti roztočům. Věci dávejte do zavřených skříněk, např. prosklených, nebude se tak na nich nic usazovat. Minimalizujte zbytečné „lapače“ prachu – různé ozdoby, suvenýry a další. Poličky často stírejte vlhkým hadříkem, abyste nevířili prachové částice.

V bytě, kde žije alergik, by zvířata neměla být vůbec. Pokud si takový život nedokážete představit, odepřete mazlíčkům alespoň vstup do ložnice. Často vysávejte a zametejte, vhodné jsou čističky vzduchu, které sníží množství zvířecích alergenů ve vzduchu v místnosti.

Zásady při úklidu

Postel převlékejte každý týden. Postel je jedno z míst, kde je prachu nejvíce. Celou noc se tam střádají šupinky kůže a navíc vlákna z povlečení a to všechno se s každým pohybem v posteli víří a rozptyluje po místnosti. Povlečení by se mělo prát každý týden a polštář a peřina by se měly alespoň 1x týdně důkladně vyklepat.

Pozor, abyste prach při úklidu pouze nezvířili – prachovky a suché hadry sice prach částečně setřou, ale jeho velkou část pouze zvíří a prach se po chvíli opět usadí. Vhodnější jsou proto vlhké hadříky nebo elektrostatické utěrky.

Rady pro lenochy:

1. Kupte si robotický vysavač a zapněte ho alespoň jednou týdně v každé místnosti, kterou máte.
2. Prach stírejte vlhkými ubrousky na nábytek nebo bavlněnou rukavicí, kterou lehce navlhčíte.
3. I když každou životu kytku umoříte, nepořizujte si umělé – přitahují prach.
4. Objednejte si čištění koberců a čalouněného nábytku alespoň jednou ročně.
5. Postel nezastýlejte, protože se v ní pak lépe daří roztočům.
6. I když se vám opravdu nechce, dejte oblečení do skříně, pověšené po bytě také absorbuje prach.
7. Do čalouněné sedačky neupadněte, ale zlehka dosedejte, abyste ji pokaždé nevyklepali do vzduchu.

Rady pro uklízecí maniaky:

1. Kupte si speciální rukavici na utírání prachu a k ní některý z přípravků, které pomohou současně naleštit povrch.
2. Čistěte pravidelně klávesnici počítače, monitor a obrazovku televize, stejně jako povrch všech elektrospotřebičů.
3. Omezte textilie v bytě – pokud se jich nevzdáte, pravidelně je vysávejte nebo perte.
4. Kusové koberce často vyklepávejte, ideálně vyperte nebo dejte vyčistit.
5. Volte nábytek s uzavřenými policemi.
6. Vysajte i prach z radiátoru – proudění tepla ho roznáší do místnosti.
7. Sprchujte pravidelně listy všech květin – odstraníte prach z listů, aniž byste ucpali jejich průduchy.