Grilovací maniaci a závistiví sousedé: Spory kolem grilování na balkoně

Grilování na balkoně pro jednoho radostná chvilka, pro jiné obtěžující činnost
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Grilování máme my Češi v oblibě. Grilovačka na balkoně ale může vést ke sporům se sousedy a skončit třeba u přestupkové komise, v horším případě před soudem. Jde skutečně o obtěžování? Co je a co není povoleno v bytovém domě v souvislosti s balkonovou grilovací párty?

 

Dlouhý zimní půst s přicházejícím oteplením donutí řadu lidí vytáhnout zahradní grily a připravit si šťavnatý steak. Ti méně šťastní, kteří nemají chatu či zahrádku, objevili možnost připravit si chutnou večeři na grilu na balkoně paneláku. Stále častěji tak dochází ke stížnostem na nájemce či vlastníky bytů, kteří své sousedství zatěžují kouřem z grilů a podobných zařízení. Přibývá však i neoprávněných anonymů. Je za tím vším ukryta třeba závist?

Domácí řád, vyuzení sousedé a potížisté

V první řadě si zjistěte, zda grilování na balkoně není upraveno v domovním řádu – ten by měl být vyvěšený na nástěnce nebo u správce domu. Některá bytová družstva grilování na balkoně přímo zakázala. Jestliže nic podobného v domovním řádu nenajdete, není u vás grilování zakázáno. Jenže to neznamená, že ho sousedé musí snášet. Především pokud máte balkony přímo nad sebou a používáte gril na dřevěné uhlí, který kouří, mohou být sousedé nad vámi právem naštvaní. Třeba zrovna suší prádlo a vy jim ho pěkně vyudíte.

Tak jako všechno, je i případ grilování o lidech. Záleží tedy na tom, jaké máte štěstí na sousedy. Mohou být vstřícní a nějaké to občasné grilování u vás na balkoně s úsměvem přejdou, nebo jste chytli potížisty, kteří si budou neustále stěžovat. Jde ale i o váš přístup a také o gril, který zvolíte.

Pro balkonové grilování není rozhodně vhodný gril na dřevěné uhlí. Už jen z toho důvodu, že je nepraktický. Navíc hodně čoudí. Vhodné je proto používat elektrické nebo plynové grily s víkem. Také z nich jde samozřejmě vůně, a když maso přepálíte, tak i nějaký ten kouř.

Vymáhání zákona je složité, dohoda je lepší

Zákon říká, že vlastník se zdrží všeho, co způsobí, že odpad, voda, kouř, hluk, pach a další účinky vnikají na pozemek jiného vlastníka, případně souseda, v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. To se vztahuje i na byty v osobním vlastnictví nebo na družstevní byty a byty pronajaté na základě nájemní smlouvy.

U grilování je podstatná přiměřenost místním poměrům. V teplých měsících je běžné, že občas někdo griluje, a tak nelze většinou mluvit o nepřiměřenosti. Pokud by však někdo griloval neustále, každý den, a pach spáleného masa by odváděl svým sousedům do oken, žaloba by mohla být úspěšná. Krajské hygienické stanice však od případů grilování na balkonech dávají zatím ruce pryč.

Nejlépe je se sousedy se dohodnout. Pokud by se však situace po domluvě nezlepšila, nezbyde než podat žalobu na zdržení se rušivého jednání. Žalobce by však musel prokázat, že mu soused podstatně omezuje užívání jeho bytu. A to je velmi těžké a špatně prokazatelné

Postoj hasičů ke grilování na balkoně

"Grilováním na balkóně spotřebitelé předpisy o požární ochraně přímo neporušují. Záleží však na způsobu grilování a na dodržování základních bezpečnostních pravidel," uvádí portál Hasičského záchranného sboru ČR. U elektrického grilu se ujistěte, že byl testován a schválen pro venkovní použití. Poškodit by ho mohl nejen déšť, ale i vyšší vlhkost vzduchu. A takový gril je potom samozřejmě životu nebezpečný.

Nejrizikovější vůbec jsou grily na tuhá paliva, protože za větru hrozí úlet žhavého popela. "Rozžhavený uhlík, který je unášen vzduchem, má dost vysokou energii na to, aby sám o sobě zapálil snadno hořlavé látky. Může vlétnout otevřenými balkonovými dveřmi zpátky do domácnosti, ale může také ulétnout k sousedům," upozorňují hasiči.