Rýmovník: Aromatická léčivka, která vám odpudí hmyz a dodá chuť masu

Rýmovník je nenáročná pokojová rostlina s univerzálním využitím
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Při rýmě zapomeňte na nosní kapky a jiné léky, schovejte kapesníky. Inhalujte rýmovník a pijte odvar z listů. Rostlina totiž obsahuje vonné silice, které jsou typické svou eucalyptovou vůní, uvolňuje proto příjemné aroma. A právě toto aroma nám pomáhá při rýmě a nachlazení.

Rýmovník je lidový název pro moud či molici a říká se mu také mexický eukalypt nebo kubánské oregano. Patří mezi populární pokojové rostliny. Jedná se o nenápadnou rostlinu s aromatickou vůní, která se snadno množí a rychle roste. Silnou vůni, která mimo jiné odpuzuje hmyz, vydávají listy rýmovníku.

V létě dovede rýmovník vytvořit krásné, dlouhé převisy (záleží na druhu), proto je vhodným doplňkem do balkónových truhlíků či na okenní parapety. Rýmovník stále rychle dorůstá, můžeme proto stříhat jeho vonné a léčivé listy, aniž by hrozilo vážné poškození rostliny. Listy natrháme či nastříháme a umístíme tam, kde chceme eukalyptovou vůni inhalovat, lepší je však samozřejmě mít v dané místnosti celou rostlinu. Pokud ale chceme rýmovníkem přímo zakročit proti rýmě a nachlazení, rozlámeme v ruce několik lístků a inhalujeme je.

K masu v kuchyni, jako přírodní lék i repelent

Rýmovník je vlastně takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžeme zkusit využít i v kuchyni, a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa.

Rýmovník pěstujeme nejen pro jeho mátovo-meduňkovou vůni. Čaj z listů rostliny pomáhá nejen při nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení a dokonce působí i proti parazitům ve střevech. Na odvar z rostliny zcela vystačí jeden lístek na 200 ml vody. Odvar pomáhá při vysokém tlaku a srdečních potížích, pomůže však též po vychladnutí na drobné ranky a popáleniny, je urychlovačem hojení.

Kromě toho všeho je také rýmovník udatným bojovníkem proti nežádoucímu hmyzu. Jeho vůni v kombinaci s dalšími bylinkami nesnášejí mouchy, komáři a další otravný hmyz. Touhle rostlinkou můžete zkusit také bojovat proti nenáviděným molům. Také oni vůni rýmovníku zrovna nemilují.

Ne vždy a ne pro každého

Dejte si ale pozor na výběr druhu rýmovníku. Jako ideální pro inhalování je rýmovník purpurový, ovšem ne s každou rýmou a nachlazením si poradí. Při rýmě a nachlazení je ideální osvědčená kombinace opatření, přičemž rýmovník mezi bude jedním z nich. Navíc záleží i na dispozicích každého člověka. Někdo si rýmovník nemůže vynachválit a po ničem jiném nesahá, jiný vyzkouší a mávne rukou. Chce to prostě zkoušet, testovat, experimentovat.

Rýmovník je vhodný do ložnic, dětských pokojů, obýváků, respektive kamkoli do bytu. V místnosti, kde je umístěn, se zcela prokazatelně lépe dýchá, rostlina dokonce pomáhá astmatikům a také při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích.

Dopřejte mu hodně světla s mírnou zálivkou

Rýmovník je na pěstování poměrně nenáročná rostlina. Aby vám prosperoval, dopřejte mu dostatek světla, snese i sluneční svit, ale s mírným zastíněním. Na úplnou jižní sluneční výheň ho nedávejte. V pokojových podmínkách snáší všechna umístění, ideální je však východní nebo západní okno, kam část dne svítí sluníčko. Tato bylina je ideální do bytu, ale také na balkon. Měli bychom mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem.

Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě. Uškodit bychom mu mohli přelitím nebo průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání. Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte a několikrát do roka zaštípněte, aby si udržela pěkný tvar.

Hnojení, přesazování a řízkování

Rýmovník hnojíme od jara do podzimu jednou až dvakrát za měsíc. Použít můžeme například tyčinky určené pro interiérové rostliny nebo kapalná hnojiva. Rýmovník přesazujeme v březnu a dubnu, přičemž mladým rostlinám prospěje přesazení i dvakrát za rok, vždy do větší nádoby. Pokud si rostlinku zakoupíme, přesadíme ji vždy i s balem do větší nádoby.

Rozmnožovat ji můžete řízky, které zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo můžete zkusit výhonek nechat pustit kořínky ve vodě. Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. Zkušení pěstitelé doporučují květy včas odstřihnout.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru