Orchidej v bytě: Exotickou krásku s nádhernými květy může pěstovat i začátečník

Pěstovat můrovec Phalaenospsis není zase tak složité
Zobrazit fotogalerii (3)
23.03.2017 - 07:30   |  

Orchideje se těší neuvěřitelné popularitě mezi pěstiteli pokojových rostlin. Není divu. Jejich pestrobarevné květy prozáří byt či dům. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani příliš složitou péči. Různé druhy orchidejí ale vyžadují různé podmínky.

Je až s podivem, jak krásky z pralesů dobře prospívají v našich bytech. Pokud znáte základní nároky orchidejí, není péče o ně nikterak složitá. Důležité je vybrat si vhodný druh podle podmínek, které máte k dispozici. Případně je podle možností upravit, pokud jste již zakoupili orchidej z obchodu bez podrobnějších informací. Lépe je tedy vybírat orchidej právě podle podmínek, které jí doma můžete poskytnout.

Pro začátečníky je nejlepší můrovec

Nejčastěji se pěstuje Phalaenopsis, epifytická orchidej bez hlíz, s podlouhlými vejčitými listy a velkými květy seskupenými v laty nebo hrozny. Ideální pro její pěstování je polostín a rozptýlené světlo. Velmi dobře se jí bude dařit na oknech obrácených k severovýchodu a severozápadu. Nesmíme totiž zapomínat, že rostou v nižších patrech pralesa, kam proniká světlo pouze mezi větvemi. Přímé slunce je spálí. Phalaenopsis neboli můrovec je nádherně kvetoucí orchidej vhodná pro všechny začátečníky, nejodolnější z pěstovaných rodů

Poměrně nenáročný Phalaenopsis i další druhy lze úspěšně pěstovat i v květináčích, pokud mu poskytnete speciální propustný, vzdušný substrát s omezeným množstvím živin. Nádoba by neměla být příliš velká. Pokud se kořeny derou na povrch květináče, vůbec to nevadí, světlo a vzduch jim svědčí.  Díky tomu, že kořeny nepotřebují tmu, můžete zvolit i efektní průhledné květináče.

Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium a další orchideje jsou druhy epifytické. V přírodě rostou na větvích stromů a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny, jež volně splývají v prostoru.   

Se zaléváním orchidejí opatrně
Orchideje v návaznosti na přírodní prostředí potřebují také dostatečnou vlhkost vzduchu. Kdo nebydlí právě ve vlhké venkovské chalupě, bude muset rostlinu bohatě rosit včetně jejího okolí. Ale pozor, to platí jen v době vegetace. V době vegetačního klidu snížíme teplotu na cca 20 °C a rosíme jen okolí.

Častou chybou při péči o teplomilné orchideje bývá přelévání. Vzhledem k epifytickému způsobu života vzdušné kořeny orchidejí nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Následkem je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a následné chřadnutí celé rostliny a také napadení houbovými chorobami. Půda má být v době růstu a kvetení vlhká, ale nikdy mokrá. Rostlina totiž nemá bohatý kořenový systém. Naopak po odkvětu zálivku omezíme až do doby, kdy začne vyrůstat nový výhon. Rostliny přesazujeme až po třech či čtyřech letech.

Zásadní je také kvalita vody. Orchideje potřebují měkkou, nejlépe dešťovou vodu. Tvrdá jim škodí s postupujícím časem stále více, protože dochází k hromadění solí. Ideální je, pokud máte možnost sbírat vodu dešťovou, ta jediná je pro rostliny opravdu přirozená. Pokud ji však k dispozici nemáte a z kohoutku vám neteče voda velmi měkká, můžete ji změkčit převařením.

Pěstování vyžaduje vzdušný substrát
Pro pěstování použijeme speciální substrát pro epifyty. Aby rostliny prospívaly, musí být substrát vzdušný i přiměřeně kyselý. Ne všechny substráty prodávané jako speciální pro orchideje musí nutně vyhovovat. Měly by být připraveny z borky, případně v kombinaci s polystyrenem. Borka však může být příliš kyselá, pak se například proplachuje plavenou křídou. Nijak rostliny netvarujeme, nesvědčí jim ani hydroponie, pěstování bez vody, jen v živném roztoku, orchideje nemají rády ani letní pobyty na zahrádce. Pěkně je nechte v klidu na jejich místě.

Hnojíme v době nasazování poupat a květu dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Mnohé mají právě v zimním období hlavní dobu růstu a kvetení. Orchideje doplnění živin potřebují, je ale třeba postupovat opatrně. I když krásně kvetou, jsou od přírody skromné. Pralesní půda ani vzduch živinami nehýří. Ve čtrnáctidenních intervalech od jara do podzimu přihnojujte speciálním hnojivem pro orchideje nebo nejvýše pětinu běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny, které ale nesmí obsahovat vápník.  

Když se něco nedaří

Hnití, vadnutí a odumírání rostlin bývá nejčastější příčinou úhynu, způsobují je houby, takže nepřehánět zálivku. V místnostech s velmi suchým vzduchem zase číhá nebezpečí ve sviluškách, takže roste na list. Občas si rádi smlsnou také mšice.