Nejlepší způsoby, jak obnovit lesk a vrátit zářivě bílou zašlé vaně

Jedlá soda spolu s peroxidem vodíku je na usazeniny na vany velmi účinná
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Vypadá vaše vana poněkud mdle a zašle, i když ji pravidelně čistíte? Takového problému se můžete zbavit několika způsoby. Můžete zkusit staré osvědčené domácí recepty, nebo sáhnout po agresivnější chemii. Vyberte si ten nejvhodnější.

Usilovně drhnete vanu, ale ta je stále zašlá. Jsou na ní fleky nebo jiné stopy, kterých se nemůžete zbavit? Není třeba kvůli tomu vanu hned měnit. Stačí vyzkoušet jiný a silnější způsob hloubkového čištění. Ale pozor, ne pro všechny povrchy mohou být následující způsoby vhodné. Vyzkoušejte si proto odolnost materiálu na menším, méně viditelném místě. Nezapomeňte ani na ochranné rukavice.

Domácí pomocníci pro čistou vanu

Nepoddajné skvrny můžete vyčistit i přípravky, které máte běžně doma. Ocet působí dezinfekčně a pro čištění se hodí jeho méně aromatická čirá varianta. Naplňte vanu horkou vodou, přidejte 3 litry oleje a 4 lžíce jedlé sody. Nechte působit 3-4 hodiny a po vypuštění vody vanu vytřete houbou namočenou do prostředku na nádobí nebo na praní. Potřebujete-li vanu vyčistit rychle, můžete použít ocet opět s trochou sody. Důležité je, aby byl ocet teplý, lépe tak účinkuje.

Jedlá soda spolu s peroxidem vodíku jsou účinné na odstranění starých odolných skvrn ve vaně. Smíchejte 1 díl sody a 1 díl peroxidu, naneste na skvrnu a nechte působit 40 minut. Poté otřete měkkým hadrem a pořádně vypláchněte teplou vodou. Je-li znečištěná celá vana, udělejte si roztok do rozprašovače a naneste jej na celou plochu vany. Pak je možné zkusit i šampón na vlasy. Ten použijte, pokud spěcháte a skvrny nejsou příliš zažrané. Šampóny jsou vyrobené tak, aby se vypořádaly s mastnotou, která hlavně zapříčiňuje skvrny ve vaně.

Buďte k přírodě šetrní

Pokud chcete šetřit životní prostředí, jistě dáte přednost použití co nejméně průmyslově vyráběným čističům. Na zašlou vanu se můžete vrhnout třeba s grepem a solí. To vám zajistí nejen vanu lesknoucí se čistotou, ale i příjemnou vůni. Navlhčete celou vanu, rozpulte grep a posypte jej hrubozrnnou solí (celkem je potřeba asi ¼ šálku). Trochou soli posypte i dno vany. Grep vždy trochu zmáčkněte, aby z něj vytekla šťáva, a krouživými pohyby začněte čistit vanu. Po několika kruzích doplňte sůl a nakonec vanu opláchněte.

Můžete použít i kastilské mýdlo a citrusové esenciální oleje, které vám spolu s jedlou sodou vyčistí a provoní vanu. Smíchejte asi hrnek jedlé sody, 3 lžíce tekutého kastilského mýdla, 15 kapek citrusového esenciálního oleje a 1 lžíci vody. Dobře směs promíchejte a dejte do uzavíratelné nádoby, ve které ji můžete skladovat. Pro čištění naneste trochu směsi na vlhký hadr a vyčistěte špinavé plochy, opláchněte. Jedlá soda pomáhá spolu s mýdlem vydrhnout skvrny a citrusové oleje mají přirozené dezinfekční vlastnosti a vytahují mastnotu na povrch.

Horká pára dokáže vyčistit i velmi zašlé povrchy. K tomuto způsobu čištění většinou ani nepotřebujete žádné přípravky (maximálně ocet nebo sypký prostředek na nádobí), pouze parní čistič a destilovanou vodu. Chce to jen trochu trpělivosti, protože na velmi zažrané nečistoty budete muset působit delší dobu. Horká pára až o 100 °C, kterou tyto přístroje vypouští, má i dezinfekční účinky.

Chemické prostředky z drogerie

Nechce-li se vám nic míchat nebo dáváte přednost čističům dostupných v obchodech, hlavně si přečtěte etiketu. Mezi nejúčinnější prostředky na čištění zašlých van patří ty s účinnými látkami pentandial, chlornan sodný, kyselina citrónová a fosforečná Jsou ale velmi agresivní a není je proto vhodné používat na poškozené povrchy, ani příliš často. Pro smaltované vany jsou bezpečné, pokud neobsahují bělidlo.

Sypké čističe působí při čištění i mechanickým tlakem, a proto zašlou špínu lépe odstraňují. Jsou ale velmi nevhodné pro smaltované povrchy, které častým používáním poškozují, a nejsou vhodné ani pro akrylátové vany. Naopak se hodí pro porcelánové. Gelové prostředky jsou naopak k povrchu šetrnější a ty, které se specializují na zašlou špínu, ji také zvládnou vyčistit.

Prostředky ve spreji vanu také vyčistí šetrněji, většinou se nastříkají, nechají působit a spláchnou vodou. Stejně jako u gelového čističe si přečtěte etiketu, abyste zjistili, jestli je vhodný pro vaši vanu.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru