Poslové jara: Primulky rozsvítí vaši zahradu záplavou barev

Primulek je přes pět set druhů
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Prvosenky, petrklíče či primule neztrácejí na oblibě. Díky šlechtitelům přibývají nové druhy těchto barevných poslů jara. Výhodou primulek je to, že vydrží doma za oknem nebo na stole, ale od března se snadno uchytí také venku, třeba na terase nebo balkóně. Jejich pestré barvy vám zvednou náladu a připomenou, že jaro je doopravdy tady.

Primulek existuje přes 550 druhů a stále přibývají nové. Nejdostupnějším druhem, se kterým se právě v tuto dobu setkáme, je primulka bezlodyžná, která pochází z Číny. Českým zástupcem je například prvosenka vyšší, která roste v Krkonoších, nebo primule jarní čili petrklíč. Další dostupné druhy jsou prvosenky nálevkovité, prvosenka pomoučená nebo prvosenky žahavé. Na zahrádkách se pěstují různí kříženci. Výhodou primulí je, že rozkvétají trochu dříve než náš domácí petrklíč, už v březnu a dubnu.

Dostupné, dekorativní a s léčivým účinkem

Prvosenky se snadno množí a díky jejich bezproblémovému růstu je seženete v obchodě již za pár korun. Snadno si tak můžete vyrobit krásnou domácí dekoraci. Velmi pěkně vypadají v kombinaci s jarními cibulovinami. Primule jsou velmi oblíbené zejména kvůli svým nepřehlédnutelným květům a snadné údržbě. Jak jejich název napovídá, vyšlechtěny byly z petrklíčů – dnešní primulce, jak ji známe, předcházelo mezidruhové křížení a následné přešlechtění. V podobě, jakou známe dnes, jsou dostupné asi od 80. let minulého století.

Prvosenka je dobře známá v praxi lidového léčitelství. Čaj z květů byl používán k posílení nervů a proti kašli. Také se běžně používá proti bronchitidě, zánětu plic, bronchiálnímu astmatu, chřipce či revmatickým bolestem. V homeopatii se rostlina používá při onemocnění ledvin a neuralgiích.

Jak pěstovat primule

Hlavní roli hraje výběr rostliny. Vybírejte si takové, které teprve budou kvést, ať se z jejich barevných květů můžete dlouho těšit. Každý květ kvete zhruba necelý týden, ale průběžně dorůstají nové. Primulkám se daří nejlépe na chladnějším, ale světlém místě. Ideální je okenní parapet v chladné nevytápěné místnosti. Zalévejte ji pravidelně, ale opatrně, aby nebyla přelitá, má ráda vlhkou půdu. Odkvetlé květní stvoly pravidelně odstraňujte, rostlina bude stále znovu nakvétat a bude dlouho dobře vypadat.

Přesazení na zahradu

Po odkvetení je určitě nevyhazujte, ale přesaďte ven na zahradu. Primulky vypadají krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek, hodí se i na výsadbu záhonových obrub. Pokud je máme volně na záhonech, časem se rozsemení samy. Nejvhodnější místo na záhoně je pro polostinné nebo slunné místo, vyhněte se sázení na příliš suché nebo slunečné stanoviště.

Na konci léta nebo na začátku podzimu nás mohou ještě odměnit novým květem, určitě však pokvetou opět za rok na jaře. Ne všechny primule jsou ale dostatečně odolné proti mrazu. Jejich odolnost klesá s velikostí květu a ovlivňuje ji také barva. Drobný květ a žlutá, bílá nebo modrá bývají zpravidla otužilejší než třeba růžová nebo oranžová.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru