Tomáš Ortel: Uprchlíci se nezačlení. Stejně jako Romové

V Českém slavíku Mattoni se v roce 2015 Tomáš Ortel umístil na 3. místě v kategorii zpěvák. Kapelu Ortel katapultovali její fanoušci dokonce až na 2. místo za vítěznými Kabáty.
23.02.2016 - 10:26   |  

Kontroverzní zpěvák osobně nezná žádného muslima, příliš nedůvěřuje médiím a po Slavíkovi dostává stovky emailů denně. Co dalšího prozradil v rozhovoru pro ČtiDoma.cz?
 

Tomáš Ortel koncertoval minulou sobotu ve sportbaru U Medvídků v Kladně. K podniku přilákal řadu svých příznivců i státních a městských policistů. Zajímalo nás, zda se mu po úspěchu v Českém Slavíkovi zásadně změnil život. Dotkli jsme se i Tomášových textů a názorů, pro něž je jedněmi obdivován, druhými nenáviděn.

Tomáš Ortel (vlastním jménem Tomáš Hnídek) se narodil 26.12. 1975 v Plzni. Krátce vystupoval v neonacistické skupině Conflict 88. V roce 2002 si ale založil vlastní kapelu Ortel. První album Nevinnej vyšlo v roce 2007. Dělnická strana si z tohoto alba přivlastnila píseň Hadr jako svou oficiální hymnu. Kontroverze vzbudila později i skladba Mešita ze stejnojmenného alba. Na Českém slavíku Mattoni skončila kapela Ortel na 4. místě. O rok později již přebírala stříbrného slavíka. Tomáš Ortel skončil v kategorii zpěvák bronzový.

Jak jste si užil koncert?

V kladenské hospůdce již vystupuji podruhé, a tak jsem se tam moc rád vracel. Je úžasné hrát pro takovou spoustu lidí. Takže, užil jsem si to moc.

Po Českém Slavíkovi jste Vy osobně i kapela daleko více v centru dění. Můžete, prosím, v krátkosti srovnat svůj život před a po Slavíkovi?  Co vám popularita "dala a vzala"?

Kromě pár vyjímek, kdy mě lidé oslovují třeba na čerpacích stanicích nebo v nákupních centrech, nemohu říct, že se něco zásadního změnilo. Samozřejmě s tím velmi souvisí návštěvnost našich koncertů, ale nadále pracují všichni členové kapely a koncertujeme jen o víkendech po vlastní pracovní náplni. Já osobně provozuji rockový klub v Plzni. Zmíněná"popularita" vzala možná jen čas, který jsem mohl věnovat fanouškům a příznivcům. Na stovky emailů denně je někdy nad mé síly odpovědět...

Jaké máte vztahy s těmito notoricky známými umělci, které jste na Slavíkovi potkal?

Jsem trochu jiného ražení, než abych udržoval nějaké vztahy s umělci, i když je fakt, že třeba Leona Šenková nebo Aleš Brichta jsou se mnou v přátelském vztahu a děláme občas společné projekty. Nyní se připravují velké koncerty kapely ORTEL, kdy vystoupíme společně s různými interprety, a tak se teprve zřejmě budeme seznamovat...

David Koller nedávno prohlásil, že nebude vystupovat na místech, kde jste koncertoval. Znáte se spolu osobně, nebo jste spolu nikdy nehovořili?

Nehovořil jsem s panem Kollerem a neznám jej jako člověka, jen z jeho tvorby. Jeho prohlášení nezbývá než respektovat a přijmout, je to jeho rozhodnutí.

Z vašich textů je patrné, že příliš nedůvěřujete médiím. Z jakých zdrojů čerpáte informace? Zajímalo by mne to především ve smyslu, jakým způsobem si utváříte své názory/pohled na svět.

Je mnoho způsobů jak vnímat realitu, i když přiznávám, že je to složité si udělat vlastní názor po důkladné manipulaci veřejnoprávními prostředky. Rozhodně velmi pomáhá internet a zahraniční media.

Je známé, že jste proti přijímání uprchlíků. Ministerstvo školství a tělovýchovy v současné době připravuje kurzy demokracie pro uprchlíky. Co si o tom myslíte?

Peněz se na tuhle problematiku věnuje stále více a dle mého názoru je velmi optimistické si myslet, že lze nějakým kurzem změnit návyky a mentalitu lidí z blízkého východu putujícími do Evropy za "lepšími zítřky". Možná by stačilo jen jako měřítko účinnosti porovnat snažení všemožných institucí k integraci romského etnika s většinovou populací.

Vzhledem k Vašim názorům na islám by mne zajímalo, zda máte s muslimy nějakou osobní zkušenost.

Osobně žádného muslima neznám, nestýkám se s těmito lidmi. Jen vycházím ze zkušeností těch, kteří měli tu "čest" se na vlastní kůži seznámit s fanatickým islámem.

Čtěte také:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru