Kandidáti na hejtmana: Omezme hazard

  |  

Chceme hazard omezit, nebo zcela zakázat? Na to, jak se staví k problematice hazardu, jsme se zeptali kandidátů na hejtmana Středočeského kraje. Zatímco někteří jsou pro přísnou regulaci, jiní by omezení hazardu nechali na bedrech obcí.

Kandidátům na hejtmana Středočeského kraje budeme každý týden pokládat otázky na téma, které pálí obyvatele středních Čech. Jedním z diskutovaných témat je v poslední době hazard. Intenzivně ho řeší např. v Kladně. Město nejprve zrušilo vyhlášku, která měla od 1. září letošního roku zakázat hazard na území Kladna úplně. Na protest proti rozhodnutí radních vznikla z iniciativy TOP 09, ODS, ČSSD a KDU-ČSL petice. Pokud se povede nasbírat 5 454 podpisů, musí město vyhlásit referendum. První sečtení podpisů by mělo proběhnout po zasedání kladenského zastupitelstva 27. dubna. Více informací si můžete přečíst ve článku Referendum o zákazu hracích automatů v Kladně.

Hazard v kraji nechceme

Iniciativu svých spolustraníků vítá i kandidát na hejtmana za TOP 09 Petr Tiso. „Chápeme, že obcím plynou jisté příjmy z toho, že mají na svém území hazard. Na druhou stranu musíme reflektovat veškeré negativní sociální jevy, které z hazardu plynou,“ říká a ČtiDoma.cz dále potvrdil, že regulace hazardu je jednou z programových priorit TOP 09.

Naopak ODS a Česká pirátská strana se shodují v tom, že hazard by si na svém území měly regulovat samotné obce. „Kraji nepřísluší něco někomu přikazovat nebo povolovat. Neměl by do toho vstupovat,“ uvedl kandidát na hejtmana za ODS Martin Kupka. „Žádné restrikce neplánujeme. Obecně si myslíme, že tohle by měly řešit obce,“ říká leader České pirátské strany František Kopřiva.

Josef Vacek (KDU - ČSL): Parlament hazard zkrotit nedokázal

O hazardu jednal v minulém týdnu i parlament. V poslanecké sněmovně prošel návrh zakazující přístup k hazardním hrám lidem na sociálních dávkách. Na druhou stranu mohou nyní herny stát i v blízkosti škol nebo kostelů. Postup Parlamentu ČR se nelíbí kandidátovi z KDU-ČSL Josefu Vackovi. „Parlament hazard zkrotit nedokázal,“ sdělil nám. „Bude potřeba spolupráce napříč politickým spektrem. V tuto chvíli nedokážu odhadnout budoucí složení zastupitelstva, ale každopádně jsme jednoznačně pro velmi výraznou regulaci hazardu.“ Vycházet se přitom bude právě z novely zákona, kterou schválil parlament.

Podle radního a kandidáta na hejtmana za KSČM Zdeňka Štefka není kompetence k regulaci hazardu věcí kraje, ale jednotlivých obcí. „Jinak samozřejmě v programových prioritách jako strana máme regulaci hazardu. Musí to mít více pilířů – jednak prevence, dále odpovídající legislativa a potom i represe,“ dodává. Stejného názoru je i současný hejtman Miloš Petera. „Regulace hazardu je v kompetenci obcí," odpovídá. „Když jsem byl starosta (Nymburka, pozn. red.), tak jsme hazard regulovali a v historické části města jsme ho zcela zakázali. Regulovat hazard je dle mého názoru potřebné."

Jak hazard skutečně řeší jednotlivé středočeské obce? Někde zavádějí represivní opatření, jinde hazard vůbec neřeší. Na zoubek hazardu ve Středočeském kraji jsme se podívali blíže ve článku Skončí hazard ve středu Čech? Někde jej vůbec neřeší.

Kandidátů na hejtmana Středočeského kraje se budeme každý týden ptát na aktuální téma, které pálí Středočechy. Chtěli byste se na něco kandidátů zeptat i vy? Pošlete svůj dotaz na info@ctidoma.cz.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru