Pískot i nadávky: Miloš Zeman rozdělil Beroun

Zobrazit fotogalerii (9)
19.04.2016 - 16:49   |  

Miloš Zeman zavítal dnes odpoledne do královského města Beroun. Na veřejnou debatu dorazila řada jeho příznivců i odpůrců. Vášnivou diskuzi opustili demonstranti předčasně. Protesty se obešly bez incidentů.

Příjezd Miloše Zemana na Husovo náměstí v Berouně vyvolal rozporuplné reakce. Na náměstí se sešlo na tři stovky lidí. Z toho zhruba z jedné poloviny se jednalo o prezidentovy odpůrce. Ten se na jejich adresu vyjádřil s tím, že "pražská kavárna zvýšila tržby Českých drah", jelikož si do Berouna udělala výlet z Prahy. "My jsme ale Berouňáci," rozčilovali se protestující.

Berounský starosta připomněl komunistické prezidenty

Úvodní slovo si vzal berounský starosta Ivan Kůs, který zdůraznil důležitost úřadu prezidenta. Ve svém projevu se zmínil mimo jiné o tom, že Beroun kdysi navštívil i Antonín Zápotocký. Z řad odpůrců prezidenta Miloše Zemana při těchto slovech zaznělo silné hučení.

Projev hejtmana Miloše Petery i samotného prezidenta byl poměrně stručný. Prezident při něm uvedl i několik poznámek na adresu svých odpůrců. "Křičet umí i neadrtálec," vyčetl nespokojenému davu. Zatímco prezidentovi odpůrci reagovali na slova hlavy státu, Zemanovi fanoušci neskrývali svůj obdiv. Prezident tak obdržel například berounskou keramiku. Řada podporovatelů mu otevřeně vyjádřila obdiv. Co se týče demonstrantů, na jejich hlavu naopak padaly hanlivé výrazy. "Jsou to zfetovaní chudáci," pronesla například žena v přední řadě. Dění minutu po minutě jste mohli sledovat i v našem online přenosu z návštěvy prezidenta.

Tibetské vlajky, transparenty i červené karty

Demonstranti nevydrželi do konce. Krátce před závěrem diskuze se přesunuli do zadní části Husova náměstí, kde se společně shromáždili a rozvinuli transparenty. Mezi protestujícími byli mimo jiné členové České pirátské strany. Lidé byli ovinuti tibetskými vlajkami, nesli červené karty i vytištěné Zemanovy výroky. Byli jsme svědky například situace, kdy starší pán dával přečíst Zemanova slova malé holčičce. "Až budeš moct volit, dobře si rozmysli koho," nabádal ji.

V průběhu diskuze padla řeč například na Zemanovu proruskou a pročínskou politiku. Miloš Zeman se k dotazu vyjádřil následovně: "Chtěl bych ostře obvinit z pročínské politiky britskou královnu i amerického prezidenta Baracka Obamu." Podle něj přijali čínskou delegaci s daleko většími pompami než Česká republika. Zmínil se i o Tibetu, kde podle něj v době samostatnosti vládlo doslova kmenové právo. "Kdybyste zavítali do Tibetu v této době, pravděpodobně byste přišli o oči," řekl.

Prezidentova návštěva Berouna se obešla bez jakýchkoliv incidentů. Na příjezd hlavy státu dohlíželi členové státní a městské policie. Prezidentova cesta pokračuje dnes dále do Sedlčan.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru